Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norwegian pääsi ratkaisuun velkojiensa kanssa – lentoyhtiön kohtalo ratkeaa tänään: "Jos he äänestävät kyllä, yhtiö voi jatkaa lentoaan"

4:52Finnairin tulos painui alkuvuonna 91 miljoonaa euroa tappiolle – näin lentoyhtiö aikoo selviytyäMyös Finnair painii talousvaikeuksien kanssa: Tulos painui alkuvuonna 91 miljoonaa tappiolle
Julkaistu 04.05.2020 05:53

MTV UUTISET – STT – NTB – TT

Halpalentoyhtiö Norwegianin jatkomahdollisuudet ratkeavat tänään aamulla alkavassa ylimääräisessä yhtiökokouksessa, jossa yhtiön osakkaat ottavat kantaa saneeraussuunnitelmaan.

Hyväksyminen edellyttää kahden kolmasosan määräenemmistöä.

Koronakriisi on ajanut yhtiön vararikon partaalle, ja saneeraus on ehto sille, että yhtiö voi saada Norjan valtion suunnitteleman 2,7 miljardin kruunun pelastuspaketin.

Yhtiö pääsi sunnuntaina ratkaisuun velkojiensa kanssa, mikä oli edellytys suunnitelman etenemiselle. Velkojat ovat hyväksyneet, että yhtiön velkoja vaihdetaan osakkeiksi.

– Kaikki ratkeaa silloin. Jos osakkaat äänestävät pelastussuunnitelmaa vastaan, Norwegian menee konkurssiin. Jos he äänestävät kyllä, yhtiö voi jatkaa lentoaan, sanoi ilmailualan analyytikko Hans Jørgen Elnæs uutistoimisto TT:lle.

Norwegian oli kiperässä tilanteessa jo viime kuun puolella: Norwegian on pahassa pulassa: Rahoitus on pitkälti Norjan valtion varassa ja kurssi syöksykierteessä

Lue myös: Lentoyhtiö Norwegianin tytäryhtiöt Ruotsissa ja Tanskassa konkurssiin – toimitusjohtaja tuskailee: "Olemme tehneet kaiken voitavan"

Toiminta jatkuessaan supistuu

Norwegian ennakoi, että jos sen toiminta jatkuu, se on nykyistä pienimuotoisempaa. Laivasto ja reittiverkosto supistuvat, jotta yhtiö voi keskittyä kannattavimpiin osiin toiminnassaan. Yhtiö on arvioinut, että lentoliikenteen paluu normaaliin koronakriisin jälkeen voi venyä ensi vuoden puolelle.

Pelastussuunnitelman mahdollisuudet tulla hyväksytyksi kohenivat, kun yhtiön pienosakkaita edustava ryhmä ilmoitti sunnuntaina tukevansa sitä, keskusteltuaan Norwegianin perustajan Björn Kjosin kanssa.

Norwegian on ollut Norjassa suosittu sijoituskohde, ja yhtiön osakkeiden omistus on hajautunut laajasti, mikä on vaikeuttanut pelastussuunnitelman laatimista.

Lue myös: Norjalaisanalyytikko: Lentoyhtiö Norwegian erittäin lähellä konkurssia – "Tämä on tosiaankin viimeinen mahdollisuus"

Lisää aiheesta:

Lentoyhtiö Norwegian pelastui! Osakkeenomistajat hyväksyivät pelastussuunnitelmanKonkurssin partaalla olevan Norwegianin taloustilanne on äärimmäisen vaikea – valtion tuillakaan ei välttämättä päästä pitkälle: "Yhtiössä on arveltu, että sillä pärjätään kesäkuuhun asti"Norjalaisanalyytikko: Lentoyhtiö Norwegian erittäin lähellä konkurssia – "Tämä on tosiaankin viimeinen mahdollisuus"Kuluttaja-asiamies varoittaa lentoyhtiö Norwegianin asiakkaita: Älä tee tätä virhettäLentoyhtiö Norwegianin tytäryhtiöt Ruotsissa ja Tanskassa konkurssiin – toimitusjohtaja tuskailee: "Olemme tehneet kaiken voitavan"Norwegian on pahassa pulassa: Rahoitus on pitkälti Norjan valtion varassa ja kurssi syöksykierteessä
TalousKoronavirusKonkurssiLentäminenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen17:53
    Muutosneuvottelut

    Kirkkohallituksessa muutosneuvottelut, runsaat 30 henkilötyövuotta vähennetään

  • ma19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • ma15:56
    Sähkö

    Sähkön hinta heilahti reilusti miinukselle – nyt yhtiö saa tuta erikoisesta virheestään

  • ma14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 14.12.12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!