Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan supertähti kohtasi isoja vastoinkäymisiä – lajipomo paljastaa nykykunnon ”Ruka on uskomattoman tärkeä”

Jarl Magnus Riiber on lajipomon mukaan valmis maailmancupin avaukseen Rukalla.
Jarl Magnus Riiber on lajipomon mukaan valmis maailmancupin avaukseen Rukalla.IMAGO/Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 05.11.2024 15:42
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Yhdistetyn supertähti Jarl Magnus Riiberin valmistautuminen tulevaan kauteen on ollut kaikkea muuta kuin helppo. Hän on kuitenkin onnistunut selättämään vaikeudet ja näillä näkymin mies nähdään maailmancupin avauksessa Rukalla.

– Olen täysin varma, että hän on lähdössä Rukalle, kunhan on terve. On erittäin tärkeää olla paikalla kauden alusta lähtien. Se antaa itseluottamusta jos kaudelle saa Rukalla hyvän aloituksen, Norjan yhdistetyn maajoukkueen johtaja Ivar Stuan sanoo Norjan NTB:lle maan TV2:n mukaan.

Kesä on ollut Riiberille haastava. Hän kävi polvileikkauksessa, eikä se ole ollut ainoa vastoinkäyminen.

– Hänellä on ollut paljon vaikeuksia viisaudenhampaan kanssa. Se vedettiin muutama viikko sitten ja sen jälkeen meno on ollut erittäin tuskallista ja vaivalloista, Stuan kertoo.

Hammas aiheutti tulehduksen, mutta siitäkin vaivasta on päästy eroon. Vielä kahden edellisen vaivan lisäksi norjalaisella on ollut pientä flunssaa.

Riiber on jo vuosia ollut täysin ylivoimainen yhdistetyssä. Kesän vastoinkäymiset ovat kuitenkin heittäneet varjon miehen menestysmahdollisuuksien ylle, kun kauden päätavoitteena häämöttävät Trondheimin MM-kotikisat. 

Yhdisetyn päällikkö ei ole tähtiurheilijansa tilanteesta huolissaan.

– Hän on ollut toukokuusta lähtien itse asiassa erittäin terve, ja luonut hyvän kuntopohjan. Siksi hänen harjoittelunsa kestää myös pienen tauon, Stuan kommentoi.

Vaikka usko Riiberiin on kova, korostaa Stuan, että heti kauden alusta on tärkeä olla mukana.

– Jos haluat olla huipulla koko matkan, on Ruka todella tärkeä. Kilpailuja on kolme ja Jarl Magnus on valmis siihen. Olen siitä melko varma, Stuan päättää.

Riiber on voittanut urallaan kokonaiset viisi maailmancupin kokonaisvoittoa. MM-kisoissa hän on kahminut kahdeksan kultaa ja kolme hopeaa.

Lisää aiheesta:

Rukalla kilpailleen tähden uloste herättää huoltaNorjan supertähti avautuu pitkittyneestä piinastaan – kauhistuttava näky vessassa: "Olin shokissa"MM-hiihtojen ylivoimaisin urheilija on vihainen – suuri unelma murskattiin kabineteissa: "KOK teki väärin"Norjalaisen painajainen – parasiitti piinaa talviurheilun supertähteäNorjan ampumahiihtotähtien ympärillä suuria kysymysmerkkejä – "Vaikea nähdä, mikä hänen tilansa on"Northugin olympiahaaveita elvytettiin kriisikokouksessa – laadittu strategia kertoo pahoista ongelmista
YhdistettyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yhdistetty
  • Eilen22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • Eilen21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • Eilen21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista

  • Eilen20:28
    Maastohiihto

    Päätös: Venäjä ulkona

  • 11.10.07:48
    Urheilu

    Yhdistetyn huipulta dopingpommi – Ilkka Herola kertoo, miten hän tilanteen kokee