Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan maastohiihtotähti jäi ilman maajoukkuepaikkaa ensimmäistä kertaa 15 vuoteen – "Onko tämä todella sen arvoista?"

Kaksinkertainen olympiavoittaja Ingvild Flugstad Östberg jäi ilman maajoukkuepaikka ensimmäistä kertaa 15 vuoteen.
Kaksinkertainen olympiavoittaja Ingvild Flugstad Östberg jäi ilman maajoukkuepaikka ensimmäistä kertaa 15 vuoteen.
Julkaistu 12.05.2022 13:22
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Norjan maastohiihdon kaksinkertainen olympiavoittaja Ingvild Flugstad Östberg jäi ensimmäistä kertaa 15 vuoteen ilman maajoukkuepaikkaa. 31-vuotias urheilija avautui kokemastaan Norjan medioille.

Sotshissa ja Pyeongchangissa olympiakultaa sekä Seefeldin MM-kisoissa 2019 peräti viisi MM-mitalia voittanut Östberg on kärsinyt viime aikoina vakavista terveyshuolista. Hän on saanut kahdesti kilpailukiellon terveydellisistä syistä. Östberg aikoo kuitenkin jatkaa uraansa.

– Minun on tarvinnut saada hiukan miettimisaikaa ja tuolloin mielessäni on pyörinyt ajatus, että onko tämä todella sen arvoista. Pääsin kuitenkin lopputulokseen, että aion yrittää. Siitä ei ole sitten varmuutta, kuinka nopeasti se tapahtuu tai miten asiat tulevat menemään, Östberg sanoi VG:lle. 

Östberg myönsi, että maajoukkueesta poissa oleminen tulee tuntumaan erikoiselta, mutta motivaatio on edelleen kohdallaan.

Norjalainen teki viime vuoden marraskuussa paluun kisaladuille 636 päivää kestäneen tauon jälkeen. Tuolloin tähtäimessä oli Pekingin olympialaiset. Kolmen kilpailun jälkeen kilpailemiselle tuli kuitenkin jälleen kielto, sillä hän ei täyttänyt terveysvaatimuksia.

– Se oli todella haastellista. On ollut ajanjaksoja, jolloin en ole voinut hyvin ja varsinkin viimeiset viikot ennen olympialaisia tekivät todella kipeää. Se on urheilullisesti pahin tunne, joka minulla on koskaan ollut, Östberg sanoi Norjan TV2:lle. 

– Silloin elin uskossa, että olisin voinut ottaa mitalin olympialaisissa. Se saattaa kuulostaa täysin epärealistiselta, mutta siltä minusta tuntui ja se teki todella kipeää, kun ei päässyt edes yrittämään, Östberg jatkoi. 

Östberg on nyt tehnyt kovan luokan satsauksia, että pääsisi vielä palaamaan kisaladulle. Uransa päättäneen valmentaja alkaa valmentamaan Östbergiä, joka tulee myös saamaan apua hiihtolegenda .

Therese Johaugin
Pål Gunnar Mikkelsplass
Marit Björgeniltä

Lisää aiheesta:

Therese Johaug lausui pelottavaa tekstiä – ruotsalaistähti sai vastauksensaPalaako Therese Johaug kilpaladuille? Hiihtokuningattarelta mystinen lausuntoTherese Johaug sanoi suorat sanat Norjan hiihtotähden painostaTherese Johaugin paluuta kisaladuille varjosti kaksi suurta tragediaa: "En ymmärrä, kuinka selvisin siitä"Northugin olympiahaaveita elvytettiin kriisikokouksessa – laadittu strategia kertoo pahoista ongelmistaTherese Johaug avautuu uudesta elämästään: "Olet täysin yksin – se on rankkaa"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"

  • ma20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut

  • ma06:04
    Lauri Vuorinen

    Suomen huippuhiihtäjä lataa MM-ihmeensä taustoista: "Mennyt vähän liiallisuuksiin"