Norjan Jarl Magnus Riiber otti yksin haltuunsa yhdistetyn yksittäisen maailmancup-kauden voittoennätyksen voitettuaan päättyneellä kaudella peräti 14 osakilpailua. Riiberin taakse tilastossa jäänyt suomalaislegenda Hannu Manninen povaa, että norjalaisen lento jatkuu vain entistä hurjempana.
Riiber oli edellisellä kaudella voittanut 12 kisaa ja noussut yksittäisen kauden voittotilastossa kärkeen Hannu Mannisen rinnalle. Juuri päättyneellä kaudella norjalainen otti kuitenkin ennätyksen yksin haltuunsa ja teki sen tyrmäävästi.
Riiber voitti 14 kilpailua kaikista 17:stä. Kahdesti Riiber oli toinen, ja hän jäi vain kerran kärkikaksikon ulkopuolelle oltuaan Salpausselällä kymmenes. Tuolloin Riiber tosin kärsi siitä, että mäkiosuus vietiin väkisin läpi ja varakisan voittanut norjalainen joutui hyppäämään huonoon tuulirakoon.
LUE MYÖS: Yhdistetyn ennätysmies Jarl Magnus Riiber kehui Ilkka Herolaa – supertähden sanat ennakoivat kilpailijoille pahoja aikoja: "Tätä on vaikea niellä"
Yhdistetyn mäkiosuuksia hallinnut Riiber on paitsi armoitettu hyppääjä myös hyvä hiihtäjä: kokonaisuus on lajiin erinomaisessa kuosissa. Vastustajien kannalta pelottavan skenaarion luo se, että norjalainen on vasta 22-vuotias, urheilijaksi nuori.

