Norjalaistähdelle ylivoimainen alku mäkiviikolle – suomalaisten kilpailu tyrehtyi: "Hirveän pettynyt ei voi olla"
Norjan Halvor Egner Granerud oli ylivoimainen Saksan Oberstdorfissa, jossa hypättiin järjestyksessä 71. mäkiviikon avauskilpailu. Hän hyppäsi HS137-mäestä 142,5 ja 139 metriä, mikä riitti voittoon 13,4 pisteen turvin ennen Puolan Piotr Zylaa.
Karsinnasta kilpailuun selvinneet suomalaiset, Antti Aalto ja Vilho Palosaari, jäivät ilman toisen kierroksen paikkaa. Palosaari oli tuloksissa 34:s ja Aalto 38:s.
Avauskierros hypättiin perinteiseen tapaan pudotuskilpailuna, jossa 50 kilpailijaa on jaettu karsinnan mukaan pareihin. Voittajat sekä viisi parasta häviäjää pääsevät toiselle kierrokselle.
Mäkiviikon vuonna 2016 voittanut Slovenian Peter Prevc kukisti Aallon, jonka hyppy kantoi myötätuulessa 112,5 metriä. Turnauksen ensikertalainen Palosaari liiteli 113,5 metriin, mutta koki tappion Saksan Philipp Raimundille.
– Hirveän pettynyt ei voi olla. Vilho teki mäkiviikon debyytissään kauden parhaan kilpailusuorituksensa, ja Antinkin suorittaminen on enemmän positiivisen puolella, mäkihyppymaajoukkueen päävalmentaja Janne Väätäinen sanoi Hiihtoliiton äänitteessä.
Neljän osakilpailun mittainen mäkiviikko jatkuu uudenvuodenaattona Garmisch-Partenkirchenissä.
Uusimmat
-
22:29
Ville Peltonen näki: HIFK:n koko kauden kuva piirtyi yhteen otteluun
-
22:24
Britannia rakensi maailmansodan aikana häkellyttävän tornirivistön torjumaan Natsi-Saksan magneettimiinoja – näin torneille kävi
-
22:16
Severi Lahtinen nosti ”väkisin” JYPin sillasta kuiville – jatkohaaveet yhä ison kiven takana
-
22:06
Olli Jokiselta hilpeä heitto Jukureiden pelaajapulasta
-
22:06
Alppihiihdon MM-mitalisti Elena Fanchini on kuollut vain 37-vuotiaana
-
21:53
Tapparasta tullut kysely sai Konsta Kapasen shokkiin – selkään lyötiin isän jäädytetty pelinumero
-
21:49
Bussikuski ajoi tahallaan päin päiväkodin seinää Kanadassa – kaksi lasta kuoli, tekijän motiivi hämärän peitossa
-
21:45
Nato-mietintöluonnos voidaan saada valmiiksi "välittömässä lähitulevaisuudessa", sanoo Jussi Halla-aho MTV Uutisille
-
21:41
Henrik Haapalan tehoilta katkaisi Ilveksen tappioputken – Tommi Miettinen hermostui KalPan esityksestä
-
21:41
MTV Prismassa: Näin suomalaiset varautuvat aamulla alkavaan lakkoon
-
21:08
HIFK sivusi hurjaa ennätystä, Anton Levtchi ilmiliekeissä Nokia Arenalla – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:08
Aivan hurjaa, Reetta Hurske! Suomen ennätys taas murskaksi!
-
21:07
Suomeen saapuu yöllä talvimyrsky – voi aiheuttaa vaurioita
-
21:03
Tämä kohde nappasi voiton ensimmäisessä Unelma-asunto Espanjassa -jaksossa – katso esittely!
-
21:02
Risto Räppääjä ja Nelli Nuudelipää seikkailevat taas valkokankaalla – näin Otso Törmälä ja Meri Lahikainen päätyivät esittämään suosikkihahmoja
-
20:38
Yhdysvaltalaisomisteinen dronetehdas paloi Latviassa – toimittanut lennokkeja Ukrainaan
-
20:37
Taloushallintoalalle syntyi neuvottelutulos – perjantaina alkavaksi kaavailtu lakko voi peruuntua
-
20:28
Ex-huippupelaaja Volkan Kahraman, 43, on kuollut – hirveää jälkeä kahvilan edessä
-
20:24
Kirjeenvaihtajan analyysi: Tämän takia USA:n ja EU:n kauppasodasta pitää olla huolissaan
-
20:21
Ovatko SDP:n ja kokoomuksen talouslinjat liian kaukana toisistaan? "Rehellistä myöntää, että ovat hyvin kaukana"
-
Lataa lisää