Nokian ysäriklassikon jäljillä: Testissä Korean ”banaanipuhelin”
Muistatko vielä 1990-luvulla julkistetun Nokia 8110 -kännykän?
Kaarevan muotoilunsa johdosta klassikkoasemaan kohonnut nokialainen sai nopeasti lempinimen "banaanipuhelin".
Nyt banaanipuhelin on palannut, mutta tällä kertaa laite on eri valmistajan käsialaa ja muutenkin se on hyvin erilainen ilmestys. Erilaisuudestaan huolimatta laite herättää nostalgisen tunteen.
Kyseessä on korealaisen LG:n valmistama G Flex -phablet-kännykkä, joka on kuusituumaista näyttöään myöten taivutettu kaarelle. Sivusta katsottuna koko laitteen muotokieli on Nokia 8110 -luurin tavoin banaanimaisen kaareva. 8110:n menneiden vuosien mainospuheiden tavoin myös G Flexin muotoilussa hehkutetaan ergonomisuutta.
G Flexin erikoisuuksiin lukeutuvat naarmuuntumista korjaava muovinen takakuori, sekä joustava rakenne, joka mahdollistaa kaarevan laitteen painamisen litteäksi pöytää vasten.
Lisäksi virtapainike ja äänenvoimakkuuspainikkeet on sijoitettu erikoisesti laitteen taakse, kameran alapuolelle.
Ensituntuma G Flexistä on, että laite on erittäin kevyt kädessä. Suuresta näytöstään huolimatta kokonaisuus on yllättävän kapea, tämä on erittäin ohueksi viilattujen kehysten ansiota.
Näyttö kestää taivutusta, muta "joustavuus" ei tarkoita tässä tapauksessa sitä, että laitetta pystyisi vääntelemään mielin määrin. G Flex tuntuu nimittäin kädessä hyvinkin jämäkältä.
Laitteen saa kuitenkin hieman voimaa käyttämällä painettua litteäksi pöytää vasten. Rakenteesta kuuluva pieni natina näin tehdessä kielii kuitenkin siitä, että puhelin ei varsinaisesti nauti taivuttelusta. Luurin taipuisuuden esittely kavereille joka käänteessä ei täten ole varmastikaan ajan myötä hyvä juttu sen rakenteelle.
Sama koskee myös takakuoren naarmuja estävää pinnoitetta. Kokeilumme perusteella nimittäin ainakaan terävät naarmut eivät kokonaan häivy näkyvistä, vaikka ne olisivat syntyneet aivan kevyestikin. Naarmuja ei huomaa juuri huonevalaistuksessa, mutta päivänvalossa ne näkyvät selvemmin.
Puhelimen kaareva rakenne tuntuu miellyttävältä poskea vasten puheluita tehdessä. Lisäksi kaareva näyttö tuntuu miellyttävältä, kun sitä käyttää yhdellä kädellä. Kaareva näyttö on nimittäin aavistuksen paremmin sormien tavoitettavissa, jos sitä vertaa perinteiseen suoraan näyttöön.
Pääosin puhelimen kaarevuus ja joustavuus on kuitenkin lähinnä kuriositeetti. Sama koskee myös takakameran alapuolelle asemoituja fyysisiä painikkeita. Reunaan sijoitetut painikkeet tuntuisivat luontevammilta.
Keveytensä ja kompaktin olemuksensa ansiosta G Flex osoittautuu erittäin monipuoliseksi laitteeksi. Kokonsa puolesta se liikkuu vielä kohtuullisen vaivattomasti taskussa, ja suurelta näytöltä nettisurffailu on erittäin miellyttävää.
G Flexissä on myös erittäin hyvä akkukesto. Suuresta näytöstä huolimatta laitetta voi käyttää jopa kahden vuorokauden ajan ilman ylimääräisiä latauksia.
LG G Flex:
+G Fex on innovatiivinen puhelin, joka kokonsa puolesta toimii hyvin niin puhelimena kuin tabletin korvaajanakin. Mahdollisuus kuvata tarkkoja UHD-videoita on positiivinen lisä.
-Kaarevan näytön ja joustavan rakenteen käytännön hyödyt jäävät vähäisiksi. G Flex on myös melko hintava.
G Flexin näytön tarkkuus on vain 720 x 1280 pikseliä, mutta käytännön kokeilun perusteella tämä on varsin riittävä, eikä tarkempaa Full HD -näyttöä jäänyt juurikaan kaipaamaan.
Useita kilpailijoitaan vaatimattomamman pikselitiheyden ero näkyy lähinnä aivan pienimpiä tekstejä luettaessa.
Kokonaisuudessaan näyttö on kirkas, terävä ja värikylläinen.
13 megapikselin takakameralla saa napsittua kelvollisia otoksia. Joskin ainakin automaattiasetuksilla otetut kuvat jäivät helposti hieman suttuisiksi.
Hienona lisänä videoiden kuvaamisessa on se, että videoita voi kuvata 3840 x 2160 UHD-tarkkuudella.
Puheluiden äänenlaatu osoittautui kokeilussamme hyvätasoiseksi. Suurella näytöllä näkyvää kookasta näppäimistöä on lisäksi helppo käyttää paksummillakin sormilla.
Kokonaisuudessaan LG G Flex on innovatiivinen kokonaisuus. Testijaksomme aikana kyseinen laite löysi erittäin sujuvasti paikkansa niin puhelimena kuin tabletkoneen korvaajanakin.
Käyttöjärjestelmä | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
Suoritin | Qualcomm Snapdragon 800 2.26 GHz - neliydinsuoritin |
Näyttö | 6 tuumainen kaareva OLED (720 x 1280) |
RAM | 2 GT |
Kapasiteetti | 32 Gt |
Kamera | 13 MP |
Mitat | 160.5 x 81.6 x 7.9/8.7, 177g |
Akku | 3500 mAh |
Hinta | 750 e |
Keveytensä ja kompaktin kokonsa puolesta kyseessä onkin ihanteellinen ratkaisu henkilölle, joka haluaa tabletin ja helposti mukana kulkevan puhelimen ominaisuudet samassa paketissa.
Kaarevan ja taipuisan rakenteen käytännön hyödyt jäävät kuitenkin melko marginaalisiksi.
Uusimmat
-
00:09
HSL:n linja-auto syttyi ilmiliekkeihin Espoossa – silminnäkijä tallensi hurjan videon
-
23:58
Vajaa 400 ihmistä pakeni Vuoristo-Karabahista Armeniaan sunnuntaina – suurin osa naisia ja lapsia
-
22:17
Ranska vetää lähettiläänsä ja kaikki joukkonsa Nigeristä vuoden loppuun mennessä
-
22:15
Ensilumesta terassikeleihin! Lukijoiden kuvat näyttävät Suomen erikoisen sääviikon
-
22:14
Pelikieltoa SM-liigassa – tästä on kysymys: "Piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa"
-
22:11
Piiritystilanne on päättynyt Pohjois-Kosovolaisessa luostarissa, kertoo maan sisäministeri
-
21:43
TTK-kisasta pudonnut Maria Guzenina on kokenut tänä syksynä huiman muutoksen hyvinvoinnissaan: "Paras lääke"
-
21:43
Helsinkiläisbaariin iski akuutti tarve työntekijälle – kansanedustaja kääri hihat ja ryhtyi hommiin
-
21:32
Ällistyttävä turpasauna Valioliigassa! Newcastlen maalirohmuilu kipusi ennätyksen tuntumaan
-
21:23
Tämä pari joutui jättämään TTK-kilpailun toisena
-
21:13
Rakennusalan työttömyys räjähtämässä käsiin, Kauhajoella talotehdas irtisanoi kaikki työntekijänsä: "Tältä alalta ei töitä löydy"
-
21:09
Matti-Suur-Hamarin ja Katri Riihilahden rumba keräsi hehkutusta: "Sensuelli ja kiihkeä"
-
21:05
Suomalainen tähtitieteilijä kommentoi Nasan luotaimen asteroidilentoa: "Olihan sitä hienoa katsoa, kun on millintarkasti suunniteltu"
-
20:59
TTK-kauden ensimmäisen kymppi! Tuomarit ylistivät Pernilla Böckermania – Jorma Uotinen riehaantui: "Pernilla perkele!"
-
20:49
Pääkaupunkiseudulla opiskelevalle Miialle, 23, opintolaina on välttämätön – yhä useampi opiskelija rahoittaa elämistään lainalla
-
20:49
Amsterdamissa puhkesi täysi sekasorto – suurseuran ottelu jouduttiin keskeyttämään
-
20:42
"Nyt tärähti!" – Jorma Uotinen villiintyi Sointu Borgin ja Henri Tannerin tanssista
-
20:27
Yleisö villiintyi Jarkko Niemen sambasta – myös tuomarit ylistivät: "Ihan sama mitä teet, näytät uskottavalta"
-
20:20
Vinkit päänahan hoitamiseen: Kaksi asiaa, jotka jokaisen kannattaisi tehdä
-
20:15
Salkkarit-näyttelijä Johanna Anttila odottaa esikoistaan: "Meidän pieni ihme"
-
Lataa lisää