Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokian Renkaiden vilppi ihmetyttää: Hyvä brändi uhkaa nyt mennä roskikseen

1:37”Nokian rengaskohu uhkaa laittaa koko brändin roskikseen”
Julkaistu 02.03.2016 08:37

MTV UUTISET

Nokian Renkaat on ollut viime päivinä puheenaiheena, sillä se on myöntänyt vilppinsä renkaidensa testauksissa. MTV:n Huomenta Suomessa Markkinaraati eli Kauppalehden toimittaja Jarno Hartikainen, Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder ja MTV Uutisten taloustoimittaja Jussi Kärki kommentoivat Nokian Renkaiden toimintaa. 

Kauppalehden toimittaja Jarno Hartikainen arvelee, että aika moni kuluttaja pohtii nyt, ostaako renkaita Nokian Renkailta vi ei.

– Itse vain pyöräilen, joten siinä mielessä en joudu tätä valintaa tekemään, mutta moni kuluttaja pohtii varmasti jatkossa, hankkiako Nokian Renkaiden renkaita vai ei, Hartikainen kommentoi.

Hartikaisen mielestä koko alan testikäytännöt ovat olleet hieman kyseenalaisia, joten ongelma on koko alalla yhteinen.

Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder uskoo, että Nokia Renkaiden renkaat ovat hyviä renkaita. 

– Kyllähän tässä silti hyvä brändi uhkaa mennä roskikseen, valitettavasti. Koko autobisneksellä ja sen ympärillä olevalla rengasbisneksellä on ongelma. Heidän kannattaa kyllä alkaa keskenään keskustella. Kyllä tämä on tosi huonoa, että ei voi luottaa, Fjäder harmittelee. 

MTV Uutisten taloustoimittaja Jussi Kärki puolestaan komppaa Kauppalehden toimittaja Jarno Hartikaista.

– Mulla on sama tilanne kuin Jarnolla, että mun pitäisi renkaiden päälle hommata auto. Mutta jos tässä alkaa täysin puhtaita renkaita etsiä, niin kyllä se menee kävelypeliksi kaikilla.

Lisää aiheesta:

IL: Talvirenkaita ei välttämättä riitä kaikille – tilanne Suomessa erityisen hankalaMTV Nokian Renkaiden yhtiökokouksessa: Piensijoittajat rauhallisina – "Kohu ei ole vienyt yöuniani"Nokian Renkaiden johtaja piinaviikostaan MTV:lle: "Niin hölmöä, ettei siinä voi olla vilppiä"MTV:n kysely paljastaa: Töppäilyt heikentäneet selvästi suomalaisten luottamusta autoteollisuuteenTestaaja rengaskohusta: Testivoittaja muistetaan, ei kakkosta tai kolmostaKauppalehti: Nokian Renkaiden toimitusjohtaja myöntää rengastesteissä huijaamisen
Nokian RenkaatTalous

Tuoreimmat aiheesta

Nokian Renkaat
  • 18.6.13:39
    Talous

    Suomalaiset sijoittavat nyt innokkaasti aseteollisuuteen

  • 6.5.21:26
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden myynti kasvoi, mutta tappio syveni – pörssikurssi kovassa laskussa

  • 10.4.10:55
    Tuomiot

    Nokian Renkaiden ex-pomo tuomittu testivilppijutussa – testeihin paranneltuja renkaita ei ollut myytävänä

  • 20.07.202415:47
    Italia

    Nokian Renkaille italialainen toimitusjohtaja

  • 29.04.202415:04
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden tappio syveni – tulos kärsi lakoista ja huthien iskuista