Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Moporallille surullinen päätös: Viikkoja kestänyt häirintä päättyi vakavaan loukkaantumiseen Nivalassa

1:06Tästä tiedät, että mopo on viritettyIlmainen vinkki vanhemmille: Tästä tiedät, että mopo on viritetty.
Julkaistu 13.07.2020 07:27

Tinja Hokkanen

tinja.hokkanen@mtv.fi

Poliisille on tullut heinäkuun aikana lähes kaksikymmentä hälytystä, joissa keskustassa asuvat ihmiset valittavat mopojen tai moottoripyörien silmittömistä ja häiritsevistä ajamisesta. Sunnuntaina 16-vuotias tyttö loukkaantui, kun nuori kuljettaja ajoi liian läheltä tätä.

Poliisi on saanut heinäkuussa lähes parikymmentä hälytystä, joissa Nivalan keskustassa asuvat ihmiset valittavat mopojen tai moottoripyörien häirtisevästä ajamisesta, tiedottaa poliisi. Silmiinpistävää ilmoituksissa on se, että kyseiset ajoneuvot on yleensä mainittu kilvettömiksi ja kovaäänisiksi.

Kun poliisi on saapunut paikalle selvittämään häiriötä, usein on käynyt niin, että kyseiset häiriköt tulevat keulimaan poliisiauton ympärille ja yrittävät suoraan sanoen haastaa poliisia takaa-ajoon. Poliisi ei ole provosoitunut, vaan on yrittänyt hoitaa häiriöiden poistamista ja selvittelyjä sillä kalustolla, mikä milloinkin on ollut saatavilla.

Nuori kuljettaja ajoi hyvin läheltä 16-vuotiasta tyttöä eilen illalla Tarhinkujalla Kyösti Kallion ala-asteen pihassa klo 22:30. Toispaikkakuntalainen tyttö seisoskeli pihassa portaiden vieressä, kun kaksipyöräisen nuori kuljettaja ajoi läheltä tyttöä. Joku ajoneuvon ulkoneva osa osui tyttöä oikean nilkan seudulle ja tyttö loukkaantui.

Vahingon aiheuttaja oli poistunut kiireellä paikalta jäämättä selvittämään aiheuttamaansa vahinkoa. Kulkuneuvon väri oli mahdollisesti vaaleanpunainen, mutta tiedot väristä olivat ristiriitaiset.

Poliisi pyytää havaintoja

Paikalle hälytetty ensihoito ja poliisi tapasivat paikalta ainoastaan loukkaantuneen tytön. Silminnäkijät olivat poistuneet paikalta ja poliisin oltua heihin yhteydessä heiltä ei saatu tietoa "kaksipyöräisen" kuljettajan henkilöllisyydestä, vaikka poliisi epäilee vahvasti sen olleen heidän tiedossaan.

Myös annetut tuntomerkit olivat vähintäänkin "epämääräiset". Tyttö vietiin ambulanssilla päivystykseen saamaan ensiapua ilmeisen vakavasti loukkaantuneeseen nilkkaansa.

Poliisi vetoaa nuorten vanhempiin, jotta edesvastuuton ajelu Nivalan keskustassa saataisiin kuriin ennen kuin sattuu peruuttamatonta vahinkoa.

Lisäksi poliisi pyytää vanhempia hoitamaan vanhemmuuteen liittyvät vastuunsa ja tarkistamaan lastensa moottoroidun kaluston ja estämään sekä laittomilla että myös laillisilla vehkeillä häiritsevät ja piittaamattomat ajelut Nivalan keskustassa ja muualla yleisillä teillä ja alueilla.

Poliisi pyytää ensisijaisesti asianosaisen vahinkoa aiheuttaneen henkilön ilmoittautuvan Ylivieskan palvelupäivystykseen, 0295 416 409. Lisäksi kaikki muut asiasta ja syyllisestä tietävät voivat ilmoittaa asiasta samaan numeroon tai Oulun poliisilaitoksen vihjenumeroon 0295 416194 tai sähköpostiin vihjeet.oulu@poliisi.fi.

Lisää aiheesta:

Moottorilla varustettu musta Jopo kaahasi keulien ja pakeni poliisia Siilinjärvellä: Havaintoja pyydetäänNuorisojoukko puukotti bussikuskia ja ryösti apuun tulleet Vantaalla – poliisi pyytää vihjeitäKuvan liivihiippailija potki Mikan talon ovea yöllä ja vaati kyytiä – "Älä vain avaa ovea" – vasta toinen poliisipartio löysi kylmettyneen häirikön jäältä ja pelasti hengenNuorten kauhunhetket rannalla Suomussalmella: sekava mies osoitteli aseen näköisellä esineellä – "Olimme varmoja, että nyt lähtee henki"Kaksi nuorta kuoli Jyväskylässä: 17-vuotiaalla ei ollut ajo-oikeutta ilman valoja kaahanneeseen crossipyörään – autokuskia epäillään kuolemantuottamuksestaNivalan mopo-onnettomuudesta epäillään 15-vuotiasta poikaa – Poliisi jyrähti jo viikonloppuna keskustan moporallin hillitsemiseksi
PoliisiMoottoripyörätNivalaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen18:18
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin aseenkäyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti: Viime vuonna ase esillä jo 2 300 kertaa

  • Eilen17:06
    Poliisin virkarikokset

    Poliisi otti lahjuksen naiselta, joka halusi tietää poikansa rikosasioista – poliisille ehdollista

  • Eilen16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa

  • Eilen14:49
    Hyvinkää

    Mopomiitti karkasi käsistä: Poliisiautojen tiellä maattiin ja tie tukittiin istumalakolla

  • Eilen12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista