Arizona Coyotesin maalivahti Mike Smith vakuutti mailataidoillaan NHL:n tähdistöviikonlopun taitokilpailuissa lauantaina.
Smith oli ainoa pelaaja, joka onnistui sijoittamaan kiekon maalissa olleeseen aukkoon toisesta päädystä. Smithin laukaus takasi Tyynenmeren divisioonalle voiton neljän viivan -haasteessa.
- Keskityin pelkästään siihen, että osuisin tauluun, mutta jotenkin se kiemurteli sisään viime sekunneilla. Rehellisesti sanottuna en voinut uskoa sitä, Smith sanoi nhl.comin mukaan.
- Olin yhtä yllättynyt kuin muutkin. Se oli melkoinen onnenpotku, mutta se kelpaa meille.
Smith on väläytellyt mailankäsittelytaitojaan myös NHL-otteluissa. Hän on viimeisin maalivahti, joka on onnistunut maalinteossa runkosarjassa. Smith latasi kiekon tyhjään maaliin Detroit Red Wingsiä vastaan syksyllä 2013.
