Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New York Rangers lainaa maajoukkuepuolustajan Mestikseen! "Tämän tason pelaajia ei ihan joka päivä nähdä Mestiksessä"

Tarmo Reunanen on tahkonnut edelliset kaudet Rauman Lukossa.
Tarmo Reunanen on tahkonnut edelliset kaudet Rauman Lukossa.Kuvavain
Julkaistu 09.10.2020 16:33
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

New York Rangersin sopimuspelaaja Tarmo Reunanen on liittynyt lainasopimuksella jääkiekon Mestiksessä pelaavan TUTO Hockeyn vahvuuteen.

TUTO-kasvatti Reunasen, 22, lainasopimus kestää joulukuun 15. päivään saakka. Rangersilla on oikeus kutsua suomalaispuolustaja harjoitusleirille myös ennen lainasopimuksen päättymistä.

Reunanen on pelannut turkulaisessa TUTOssa viimeksi kaudella 2016–17. Mestis-kauden jälkeen hänen matkansa jatkui SM-liigaan ja TPS:n kautta Rauman Lukkoon, jossa hän pelasi kaksi viime kautta. Reunanen on kahtena edelliskautena pelannut otteluita myös A-maajoukkueessa.

TUTOn oli mahdollista saada Reunanen lainalle, kun kävi selväksi, että uusi NHL-kausi on alkamassa aikaisintaan vuodenvaihteessa. TUTO-valmentaja Miikka Laaksonen kiittelee tiedotteessa Rangersia ja Reunasta mahdollisuudesta saada puolustaja turkulaisseuran riveihin.

– Tämän tason pelaajia ei ihan joka päivä nähdä Mestiksessä, ja nyt kyse on vieläpä omasta kasvatista. ”Tare” tuo joukkueeseemme kiekollista huippuosaamista. Toivomme hänen tuovan koppiin myös ammattilaisen esimerkkiä. Meillä on monta eteenpäin pyrkivää nuorta pelaajaa joukkueessa, joiden tavoitteena on jääkiekkoammattilaisuus. Nyt he näkevät syksyn ajan, miten maailman huipulla toimitaan, Laaksonen sanoi.

Reunanen pelaa TUTOn paidassa Mestis-kauden avausottelunsa jo tänään perjantaina Forssassa FPS:n vieraana.

Reunanen on New York Rangersin neljännen kierroksen varaus kesältä 2016.

Lisää aiheesta:

Suomalaislupaus suositteli – kanadalaispakki vaihtaa Pohjois-Amerikan SM-liigaanIlves läväytti kolme pelaajahankintaa – "Erottunut selkeästi edukseen"Nyt on huomiota herättävä vahvistus: Toronto Maple Leafs lainaa puolustajan MestikseenIlveksen kova NHL-lainapelaajien joukko kasvaa – jo seitsemäs nuori vahvistus riveihinMM-kultaleijona palaa KalPaan – "Valtava lisä meidän hyökkäyspeliin"Lukko vahvistuu suomalaisella NHL-lupauksella – "Olimme kiinnostuneita jo viime kesänä"
MestisNHLLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestis
  • 31.10.06:02
    Liiga

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"

  • 30.10.14:55
    Liiga

    SM-liiga avaamassa ovet – näin reagoi Mestis

  • 30.10.12:48
    Liiga

    SM-liigan suunnitelmat julki – kuuma kysymys esille: "Nyt se tehdään"

  • 29.10.18:00
    Liiga

    Tässä se on: SM-liiga uudistumassa rajusti – karsinnoista jykevä suunnitelma

  • 25.10.20:20
    Jokerit

    Jokereiden konttaus jatkuu – faneilta jo painava protesti katsomossa