Luc Bessonin ohjauksessa näytellyt Sand Van Roy syytti Bessonin raiskanneen hänet hotellihuoneessa Pariisissa.
Muun muassa elokuvat Leon (1994), The Fifth Element – puuttuva tekijä (1997) ja Arthur ja minimoit (2006) ohjannut Luc Besson on vapautettu raiskaussyytteistä. Ranskalaisviranomaisten tutkinta kesti yhdeksän kuukautta, uutisoi Variety.
Tutkinta alkoi toukokuussa 2018, kun hollantilais-belgialainen näyttelijä Sand Van Roy, 28, teki rikosilmoituksen, jonka mukaan Besson, 59, olisi raiskannut hänet hotellihuoneessa Pariisissa.
Van Roy näytteli pienessä roolissa Bessonin ohjaamassa Valerian and the City of a Thousand Planets -elokuvassa (2017).
LUE LISÄÄ: Hurja elokuvavuosi 1997 – muistatko nämä 20 vuoden takaiset hittileffat?
Syyttäjä kertoi maanantaina Varietylle syytteen rauenneen, koska pitäviä todisteita ei löytynyt. Viranomaiset kuulustelivat Bessonia lokakuussa ja järjestivät osana tutkimuksia Bessonin ja Van Royn välisen tapaamisen joulukuussa.

