Suomi on kautta aikojen ylivoimaisesti menestynein maa jääkiekkoilun miesten EM-sarjassa. Samalle tielle tähyää naisten maajoukkue.
Suomi voitti marraskuussa kotimaassa pelatun EM-turnauksen. Naisleijonien voittoprosentti kaikkien aikojen EM-kiertueella on täydet sata, sillä turnaus oli lajissaan ensimmäinen.
Nyt Hannu Saintulan valmentama naisten maajoukkue mielii toista ykköstilaa Ruotsin Örebrossa 16.-18. helmikuuta pelattavasta EM-kilpailusta. Turnaus on myös viimeinen näyttöpaikka huhtikuun alussa Kanadan Winnipegissä alkaviin MM-kisoihin.
- EM-turnauksessa joukkueen selkeänä tavoitteena on kehittäminen, sen parantaminen ja ennen kaikkea toteuttaminen. Eli kuinka kiekot pannaan maaliin, päävalmentaja Saintula sanoo.
Suomi kohtaa Örebrossa Ruotsin ja Venäjän. Samat maat ovat vastassa MM-Winnipegissä heti alkulohkossa.
- Saamme näiden maiden pelaamisesta arvokasta kokemusta etukäteen, Saintula suunnittelee.
Suomen joukkue joutuu tulemaan EM-turnauksessa toimeen ilman Pohjois-Amerikassa pelaavia kiekkoilijoitaan. Aukkoja paikkaavat kotimaan SM-sarjasta puolustaja Satu Kiipeli (Itä-Helsingin Kiekko) sekä hyökkääjät Mari Saarinen (Ilves), Katja Riipi (IHK) ja maajoukkueen ensikertalainen Venla Heikkilä (Ilves).
Suomen otteluohjelma WEHT:n Ruotsin-turnauksessa 16.-18.2.2007
Perjantai 16.2. klo 15.30 Venäjä-Suomi, Guldsmedshyttan
Lauantai 17.2. klo 12.00 Suomi-Saksa, Lindesberg
Sunnuntai 18.2. klo 16.00 Ruotsi-Suomi, Örebro
Maajoukkueen kokoonpano:
Maalivahdit
1 Noora Räty, Blues/EPS
30 Maija Hassinen, Ilves
Puolustajat
5 Satu Kiipeli, IHK
6 Jenni Hiirikoski, Blues
7 Mira Jalosuo, Kärpät
9 Terhi Mertanen, Kärpät
20 Saija Sirviö, Kärpät
25 Henna-Maija Turunen, Ilves
Hyökkääjät
11 Venla Heikkilä, Ilves
12 Mari Saarinen, Ilves
16 Piia Lallukka, Blues
18 Nora Tallus, IHK
21 Anne Helin, IHK
23 Nina Tikkinen, Kärpät
24 Kati Kovalainen, IHK
26 Michelle Karvinen, Rödovre
27 Eini Lehtinen, Kärpät
28 Katja Riipi, IHK
29 Karoliina Rantamäki
(MTV3-STT)