Ex-naisystävä ja hänen uusi kumppaninsa nukkuivat, kun mies valeli bensaa asuntoon ja telkesi koiran liekkien armoille. Syyttäjä vaatii miehelle pitkää vankeustuomiota.
Pohjois-Savon käräjäoikeudessa on tänään alettu käsitellä kuopiolaismiehen rikosvyyhtiä.
Miestä syytetään lukuisista eri rikoksista, joista vakavimpana on hänen entiseen naisystäväänsä ja tämän uuteen kumppaniin kohdistunut murhan yritys.
Syytetty oli murtautunut naisen kotiin helmikuun alussa yöaikaan ja sytyttänyt asunnon ulko-oven edustan ja portaikon viereisen tupakeittiön bensalla tuleen. Sytytyskohta oli asunnon ainoa uloskäynti.
Nainen ja hänen uusi kumppaninsa olivat tekoaikaan nukkumassa. He havahtuivat koirien haukuntaan ja pääsivät pakenemaan palavasta talosta hyppäämällä asunnon toisen kerroksen ikkunasta maahan.
Palo levisi koko taloon ja irtaimisto tuhoutui. Myös naisen koira kuoli tulipalossa, sillä mies oli teljennyt sen tupakeittiöön palon sytyttäessään.
Lue myös: Kuopiossa sytytettiin talo tuleen tahallaan – epäilty tekijä vangittiin murhan yrityksestä
Matka tyssäsi liikenneympyrään
Mies perusteli asunnon polttoa humalaisen päähänpistolla. Hän oli katkera seurustelusuhteen päättymisestä ja naisen uudesta kumppanista, josta hän oli saanut tiedon Facebook-päivityksen perusteella.

