Sosiaali- ja terveysalan kattojärjestön mukaan köyhyys voitaisiin kääntää Suomessa selvään laskuun jo parissa vuodessa.
Pienituloisten määrä olisi mahdollista kääntää selkeään laskuun sosiaaliturvaleikkauksia perumalla, kertoo Suomen sosiaali ja terveys -yhdistys Soste. Arvio perustuu Sosten huhtikuussa tekemiin laskelmiin. Soste on sosiaali- ja terveysalan kattojärjestö.
Vastaavasti jos hallituksen sosiaaliturvaan tekemät leikkaukset pysyvät voimassa, pienituloisten määrä Suomessa jatkaa Sosten laskelmien mukaan kasvuaan vuoteen 2027 asti.
Lue myös: Satun ja Senjan elämät saksittiin vaikeammiksi yhdellä päätöksellä – nyt kahvi jää kauppaan, eikä ruokaan ole aina varaa
Soste laski sosiaaliturvaetuuksien indeksikorotuksen, työttömyysturvan lapsikorotuksen sekä työttömyysturvan ja yleisen asumistuen suojaosien palauttamisen vaikutukset köyhyyden kehittymiseen SISU-mikrosimulointimallilla.
Näiden toimien vaikutuksia verrattiin tilanteeseen, jossa hallituksen tekemät sosiaaliturvaleikkaukset pysyvät voimassa.
Hallitus kokoontuu tiistaina ja keskiviikkona puoliväliriiheen sopimaan julkisen talouden suunnasta lähivuosille.
Sosiaaliturvaetuuksien indeksit jäädytetty
Sosiaali- ja terveysministeriö on arvioinut tänä ja viime vuona tehtyjen leikkausten lisäävän köyhien ihmisten määrää noin 100 000:lla.
