Näin jarrutat ihon vanhenemista
50 prosenttia ihon ikääntymisestä johtuu genetiikasta, toiset 50 ympäristötekijöistä. Ihotautien erikoislääkäri Heikki Brandt kertoo, miten voit itse jarruttaa jälkimmäisen vaikutusta.
Aurinko
− Aurinko on ihmiselle sekä hyvä että paha. Sopivasti nautittuna hyvä renki, holtittomasti nautittuna huono isäntä, Heikki Brandt kiteyttää.
Ultraviolettisäteilyä käytetään erilaisten ihotautien, kuten atooppisen ihon ja psoriasiksen hoitoon. Kun terveihoinen ihminen lähtee ulos nauttimaan auringosta, on tärkeää tiedostaa oman ihon valotyyppi. Valkoihoisella valotyypit jakautuvat neljään kategoriaan.
− Ensimmäinen palaa helposti eikä rusketu. Toinen on ensin palava, vähitellen ruskettuva. Kolmas ruskettuu hyvin ja palaa harvoin. Neljäs ruskettuu voimakkaasti eikä pala, Brandt listaa.
Toisin kuin moni luulee, suomalaisista vain kaksi prosenttia lukeutuu ensimmäiseen kategoriaan. Valtaosa kuuluu toiseen tai kolmanteen valotyyppiin, ja noin 10 prosenttia neljänteen.
Jokaisen valotyypin tulee kiinnittää huomiota siihen, miten kauan oleskelee auringossa kerrallaan.
− On tärkeää muistaa, ettei aurinkovoidetta ole tarkoitettu pidentämään auringossa oleskelua. Iho tulee suojata uv-säteilyltä, ja sen jälkeen auringosta voi nauttia oman suoja-ajan puitteissa.
Tupakka
Tupakointi häiritsee ihon hyvinvointia, ravitsemusta ja uudistumista. Jo yksi savuke alentaa merkittävästi ihon pintalämpötilaa.
Onko vuosikymmeniä tupakoineella, 50−60-vuotiaalla enää mahdollisuutta kääntää kelloa taaksepäin lopettamalla sauhuttelu?
− Tässä vaiheessa radikaalia muutosta parempaan ei enää tapahdu. Aika on yksinkertaisesti menetetty. Vaikutusta lisää se, että ihon geneettinen rappeutuminen voimistuu 60-ikävuoden jälkeen, Brandt sanoo.
Tästä huolimatta tumppaaminen kannattaa aina, oli minkä ikäinen hyvänsä.
− Tupakka on myrkkyä kaikille ihmisen kudoksille, Brandt painottaa.
D-vitamiini
Suomalaiset tuppaavat saamaan D-vitamiinia liian vähän. Brandt on tyytyväinen, että kyseisen vitamiinin merkitys on noussut uudelleen esille.
− D-vitamiini on enemmän hormoni, sillä ihmisen elimistö pystyy säätelemään, ettei sitä kerry luonnollista tietä liikaa.
Pitkän ja pimeän talvikauden maassa luonnollista liikakertymää ei tarvitse pelätä. D-vitamiini kulkeutuu ihmisen elimistöön auringon UVB-säteilyn sekä dieetin kautta.
Talviaikaan vähäiselle auringonvalolle ei voi mitään. Ruokavalion suhteen vitamiinin saatavuuteen voi vaikuttaa nauttimalla riittävästi kalaa ja maitotuotteita.
− Siitä huolimatta D-vitamiinilisä ei ole talviaikaan pahasta, kunhan vitamiinia ottaa oikean annostuksen. Rasvaliukoiset vitamiinit pyrkivät kertymään elimistöön, ja niitä on mahdollisuus annostella myös liikaa, Brandt sanoo.
Studio55/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
07:47
Topi Raitanen teki merkittävän muutoksen ja ottaa nyt "koneestaan" kaiken irti – kova arvio Pariisin kisasta
-
07:21
Rahapulaisen opiskelijan älynväläyksestä kasvoi kansainvälinen bisnes – näin käy käytettyjen muumimukien kauppa!
-
07:00
Tuomas Iisalon unelmakauden huipennus kolmen voiton päässä – satumainen nousu Euroopan huipulle: ”Ei tätä kukaan tällä tavalla suunnitellut”
-
06:49
Washington Post: Ukrainan vastahyökkäys on alkanut – MTV seuraa sotaa
-
06:47
Helsinki Biennaali kokoaa huipputaidetta jo toistamiseen – tätä näyttelyssä on luvassa!
-
06:42
Video: Ukraina on menettänyt ensimmäisen Leopard 2 -panssarivaunun
-
06:31
Dramaattinen nousu! Florida avasi voittotilinsä NHL-finaaleissa
-
06:30
MTV:n testi paljasti autokoulun teoriakokeen kompastuskivet: Näihin kysymyksiin tuli enemmän vääriä kuin oikeita vastauksia
-
06:30
Itäistä Suomea uhkaa liikennemotti: Siltatyö voi sotkea junaliikenteen, kaaoksen kruunaavat Saimaan kanavan sulku ja vaakalaudalla olevat lennot
-
06:15
Maria Ohisalo MTV:n erikoishaastattelussa: Politiikka painottumassa enemmän henkilöihin kuin asioihin – "Keskitytään henkilökohtaisiin asioihin, jotka eivät kuulu laajemmalle yleisölle"
-
06:02
Veitsimies uhkasi hoitavansa todistajan peräkonttiin, jos tämä ei puhu käräjillä toivotulla tavalla: "Tuut näkemään mitä vasikoille käy"
-
06:02
Kari Jalosta prässätään rajusti Tshekissä – kiekkopäättäjät kuulivat suomalaista, sitten iskettiin lisävaatimus
-
05:44
Vapaaehtoisten meripelastajien kausi alkanut vilkkaammin kuin viime vuonna
-
05:44
Näin suomalaiset huijaavat vakuutusyhtiöitä, yleisintä "plussaaminen" – "Perämoottorin lisäksi hävinnyt koko autotalli"
-
05:42
USA:n ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan
-
05:38
Salaisia asiakirjoja kartanossaan säilönyt Trump kertoo saaneensa asiasta syytteen: "En ikinä olisi uskonut"
-
05:31
Syyttäjä: Kuljetusyhtiöltä huijattiin satojatuhansia perusteettomilla laskuilla
-
05:20
EU:ssa historiallinen sopu maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta: Lue, mikä muuttuu
-
23:32
EU-maat pääsivät historialliseen sopuun maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta vuosien väännön päätteeksi
-
23:18
IAEA: Zaporizhzhjan ydinvoimala saa yhä jäähdytysvettä Kahovkan padon tekoaltaasta – MTV seurasi sotaa
-
Lataa lisää