Ihotautilääkäri ja patologi Susanna Virolainen vieraili Studio55.fi-lähetyksessä tiistaina 8. toukokuuta. Studio55.fi-katsojat ja lukijat saivat lähettää hänelle kysymyksiä, jotka liittyvät auringon vaikutukseen ihoon sekä auringosta johtuviin ihosairauksiin ja -vaurioihin.
Kysymyksiä tulikin hurjasti − kaikkiaan 355 kappaletta. Kaikkiin kysymyksiin ei valitettavasti ole mahdollista vastata, mutta alle on koottu yleisimpiä kysymyksiä sekä Susanna Virolaisen vastaukset niihin.
Minulla on punainen tukka ja vaalea iho. Pitäisikö minun kiinnittää erityistä huomiota auringolta suojautumiseen?
Olet todennäköisesti tällöin herkästi palavaa ihotyyppiä. Ihotyypit voidaan jakaa karkeasti neljään ryhmään: I palaa aina eikä ikinä rusketu, IV ei pala ikinä ja ruskettuu aina, II ja III ovat siltä väliltä. Sinun tulee suojautua korkein suojakertoimin ja vaattein myös Suomessa keväästä syksyyn.
Aurinko aiheuttaa ihosyöpää, mutta siitä saa D-vitamiinia. Miten saan juuri oikean määrän aurinkoa?
Saat riittävästi aurinkoa olemalla ulkona keväästä syksyyn järkevästi ihoa polttamatta. Talviaikaan Suomessa auringosta ei saa tarpeeksi D-vitamiinia, mutta onneksi purkista voi saada lisää.
Onko totta, että paras suoja ihosyöpää vastaan on luonnollinen, ilman palamista hiljalleen tullut rusketus?
Ei ole totta, rusketus suojaa vain heikosti palamiselta ja ihosyövältä. Rusketus antaa ainoastaan noin suojakerrointa 4 vastaavan suojan.
Pelaan golfia, ja pelipäivänä olen ulkona auringossa 5–6 tuntia. Onko aurinkovoidetta syytä lisätä välillä?
Aurinkovoidetta on todella hyvä lisätä säännöllisin väliajoin. Voiteet haihtuvat iholta, vaikka et esim. kävisi uimassa välillä. Hikoilun myötä haihtuminen on toki vielä suurempaa, ja välillä todennäköisesti myös pyyhit huomaamattasi voiteen pois esimerkiksi kasvoilta.



