Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mykistävä kuva: Miestäkin korkeammat kinokset valtasivat suomalaiskylän – meteorologi varoittaa ennätyslumista: ”Äkillinen sulaminen olisi kohtalokasta”

1:15Onko nyt tosiaan huhtikuu? Katso hurja kuvamateriaali lumen valtaamasta Puolangan kylästäKatso hurja video lumen valtaamasta Syötekylästä! Videon on kuvannut Tarja Tihinen.
Julkaistu 15.04.2020 19:21
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Vaikka eteläisessä Suomessa lunta ei juurikaan tänä talvena ole nähty, pohjoisemmassa tilanne on ollut päinvastainen. Joissain paikoissa lumikinokset ovat kivunneet jopa 130 senttimetrin korkuisiksi.

Pudasjärven itäpuolella sijaitsevassa Syötekylässä, Pohjois-Pohjanmaalla, korkeimmat nietokset ovat jo miestäkin korkeampia, kirjoittaa Forecan meteorologi Markus Mäntykannas blogissaan.

Hänen mukaansa Syötekylässä ei ole omaa havaintoasemaa, joten virallista lumikinoksen syvyyttä ei voida mitata.

Eniten lunta on mitattu Puolangassa, jossa mitattiin kinosten syvyydeksi 134 senttimetriä. Pääsiäisenä mitta käväisi vieläkin korkeammalla, 139 senttimetrissä. Se on tämän talven mittausennätys.

Ennätyslumet voivat johtaa ennätystulviin

Ennätyslumista voi kuitenkin seurata myös ennätystulvat. Ennusteen mukaan sää jatkuu tavallista viileämpänä pitkälle kevääseen. Kun lämpötila vihdoin toukokuussa nousee, aurinko paistaa jo korkeammalta ja lämmittää enemmän. 

– Äkillisen lämpöaallon käynnistämä lumen sulaminen olisi Lapissa kohtalokasta: edessä voivat olla historiallisen rajut kevättulvat, Mäntykannas sanoo. 

Ympäristökeskus kertookin, että vuodesta 1962 lähtien tilastoitujen havaintojen mukaan Kemijoen ja Ivalojoen vesistöalueilla ei ole koskaan aiemmin havaittu näin suuria määriä lumensulamisesta aiheutuvaa vettä kuin tänä keväänä.

syotekylahanget-tarja-tihinen
Pudasjärven itäpuolella sijaitsevassa Syötekylässä, Pohjois-Pohjanmaalla, korkeimmat nietokset ovat jo miestäkin korkeampia. Kuva: Tarja TihinenTarja Tiihinen

Lue myös: Sodankylän ennätyshanki on niin paksu, etteivät asukkaat tiedä, mihin sitä kolaisi – Pekka toivoo, että nurmi tulee joskus esiin: "Muuten huolestuttaa, että tämä on jääkausi"

Lisää aiheesta:

Suomessa tarvotaan nyt paikoin yli metrisissä hangissa – täällä ovat paksuimmat nietoksetKittilän mysteeri saa Pekka Poudan raapimaan päätään: Miksi Kenttärovassa on 20 senttiä enemmän lunta kuin ihan sen vieressä?Huh suksihellettä! Alkavalla viikolla helleraja paukkuu ja pohjoisen tulvat pahenevat – "Voi laittaa sukset jalkaan ja vedellä ilman paitaa"Uskomatonta! Talven lumiennätys pääkaupunkiseudulla meni rikki vasta nyt: 10 senttiä!Räikeä ero! Suurin osa Suomesta on lumeton, mutta pohjoisessa tarvotaan lähes metrin hangissa – Muistatko vielä tämän lumiennätyksen? Lumikaaos on vallannut Suomen ja hankiennätykset paukkuvat – Helsinki-Vantaan ennätysvuotta 1966 ei kuitenkaan ole rikottu
SääLumiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 11:57
    Talvi

    Lunta näkyvissä! Markus Mäntykannas: "Viimeinen päivä, milloin talvirenkaat kannattaa laittaa alle"

  • Eilen19:15
    Markus Mäntykannas

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen11:11
    Lumi

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • ma13:00
    Pekka Pouta

    Jättikäänne marraskuun sääennusteessa – Pekka Pouta: "Iso harppaus"

  • 2.11.19:03
    Markus Mäntykannas

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia