Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mustakari: Mestaruustaistelu Ferrarin käsissä

Erkki Mustakari
Erkki MustakariCopyright MTV Oy 2004
Julkaistu 31.07.2006 10:07(Päivitetty 31.07.2006 10:20)

Ferrarin loistava kaksoisvoitto Michael Schumacherin johdolla Saksan GP:ssa ja Renaultin Fernando Alonson jääminen samanaikaisesti viidenneksi kavensi espanjalaisen pistejohdon enää 11 pisteeseen Schumiin nähden. Pistetilanteen muuttuminen tarkoittaa samalla sitä, että kuudessa jäljellä olevassa osakilpailussa kuljettajien sarjan mestaruuden valloittaminen on nyt Ferrarin omissa käsissä. Toki se edellyttää jokaisen jäljellä olevan kilpailun voittamista.

Jos Alonson/Renaultin huonompaan suuntaan kääntynyt kilpailukykyisyys jatkuu, silloin Schuminkaan ei välttämättä tarvitse voittaa kaikkia kisoja, mutta se olisi varmin keino. Hockenheimin radalla Schumi (ja Ferrari) sai mukavaa apua tallikaveriltaan Felipe Massalta, McLarenin Kimi Räikköseltä ja Hondan Jenson Buttonilta. Jos sekin toistuu vielä jäljellä olevissa kilpailuissa, niin siinä tapauksessa en ihmettelisi, vaikka piste-ero katoaisi kokonaan ja kääntyisi jo ennen kauden viimeisiä kilpailuja Schumin eduksi. Niin vahvalta Ferrarin paketti tällä hetkellä vaikuttaa.

Enkä usko, että Alonson tilannetta helpottaa sekään, että mies jättää tallin tämän kauden jälkeen. Sen ei pitäisi eikä se missään nimessä saisi vaikuttaa Renault-tallin toimintaan, mutta olisi inhimillistä jos niin tapahtuisi.

Joka tapauksessa kauden F1-sarjasta tuli sittenkin erittäin mielenkiintoinen, vaikka kauden ensimmäinen kolmannes lupaili jotakin aivan muuta.

Teksti: Erkki Mustakari 30.7.2006

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Villeneuve ei aja BMW:llä loppukaudestaAlonso ei pelkää Saksan toisintoaSchumi ei tarvitse samanlaista ylivoimaaRenault analysoinut syyt vaisuuteensaMichelin myönsi vääränlaisen rengastyypinSaksan GP:n lehdistökatsaus: Räikkönen ajaa jo punaisissa
Saksa 2006F1

Tuoreimmat aiheesta

Saksa 2006
  • 07.08.200614:07
    Unkari 2006

    Villeneuve ei aja BMW:llä loppukaudesta

  • 03.08.200613:22
    Bahrain 2006

    Alonso ei pelkää Saksan toisintoa

  • 03.08.200611:54
    Bahrain 2006

    Schumi ei tarvitse samanlaista ylivoimaa

  • 01.08.200615:08
    Saksa 2006

    Renault analysoinut syyt vaisuuteensa

  • 01.08.200612:13
    Saksa 2006

    Michelin myönsi vääränlaisen rengastyypin