Mustakari: FIA ei voi pakottaa Ferraria mukaan

Erkki Mustakari, kuva:MTV3
Erkki Mustakari, kuva:MTV3
Julkaistu 12.06.2009 23:05(Päivitetty 12.06.2009 23:40)

MTV3:n F1-toimittaja Erkki Mustakari ei näe todennäköisenä sen enempää Ferrarin vetäytymistä lajista kuin Kimi Räikkösenkään lähtöä Ferrarilta.

Kansainvälinen autoliitto FIA julkisti perjantaina listan ensi kaudella F1-sarjassa ajavista talleista. Listalla oli mukana myös Ferrari, joka on ilmoittanut muiden formulatallien yhdistyksen FOTA:n jäsenien (pois lukien tilapäisesti hyllytetyt Williams ja Toro Rosso) lailla, että ei aio kilpailla, jollei säännöt pysy tämän vuoden kaltaisina.

- Kysymyksessä on niin suuret taloudelliset asiat, jotka painaa vaakakupissa , että lopulta uskon, että kunhan on jonkun aikaa kalisteltu sapeleita, niin sopu löytyy. Raha tässä ratkaiseeriippumatta siitä mitä FIA-päällikkö Max Mosley on sanonut ja kuinka aktiivisesti FOTA-tallit taistelevat näitä sääntöuudistuksia vastaan.

- Tallit ovat kiistassa vahvemmilla, koska ne tämän show'n meille viime kädessä tarjoavat. Ei Mosley tarjoa mitään muuta kuin nipun sääntöjä. Jos tallit vetäytyvät, niin ei puheenjohtajalla ole enää paljon kortteja kädessä, näkee Mustakari.

F1-toimittajan mukaan pitkin kevättä ja alkukesää jatkunut kiista tulevan kauden säännöistä ei voi olla näkymättä suuren yleisön mielipiteissä.

- Ei FIA voi pakottaa Ferraria mukaan vastoin tahtoaan. Jos talli ilmoittaa, että emme tule mukaan ja FIA tai Bernie Ecclestone sanoo, että se maksaa teille sitten 50 miljoonaa taalaa, niin se on kuitenkin pikkuraha kun puhutaan suurista autonvalmistajista, joka myös Ferrari on.

- Tämä koko kiista on ollut aika haitallista lajille kokonaisuutena. Suuri yleisö ei ymmärrä ollenkaan, mistä tässä on kysymys. Jos tosiaan puhutaan siitä, että ketkä tallit ajavat ensi kaudella, niin pitääkö siitä käydä tämmöinen mutapaini.

Myös Ferrarilla ajavan Kimi Räikkösen tulevaisuudella on spekuloitu kauan.

- Jos ja kun Ferrari on mukana ensi kaudella, niin niin on myöskin Kimi Räikkönen Ferrarin kuljettajana. Täytyy aina muistaa, että hän on kahden vuoden takainen maailmanmestari ja näin ollen yksi kaikkein kovimmista tähdistä lajissa, painottaa Mustakari.

(MTV3)