Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten tiedot: Hallitus keskustelee tänään ravintolarajoitusten kohtalosta – poikkeusolot päättyivät, mutta mitä rajoituksia on vielä voimassa?

8:12Tänään on ensimmäinen viikonloppu, kun ravintoloihin pääsee jälleen – MTV paikalla tutkailemassa perjantaitunnelmiaTältä näytti ensimmäinen viikonloppu ravintoloiden auettua kesäkuun alussa – katso video!
Julkaistu 17.06.2020 11:33
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Koronarajoituksia jatketaan yhä, vaikka poikkeusolot todettiin jo päättyneiksi. Hallitus keskustelee tänään jäljellä olevista rajoituksista.

Valmiuslain soveltaminen lopetettiin Suomessa tältä erää maanantain ja tiistain välisenä yönä. Samalla päättyivät myös poikkeusolot – ainakin oikeudellisesta näkökulmasta.

Suomalaisten arki ei silti ole vielä täysin normaaleissa uomissaan.

Tavallista elämää rajoitetaan niin sanottuun normaaliolojen lainsäädäntöön vedoten.

Hallitus päättää tänään rajoitusten jatkosta kello 14.30 alkavissa neuvotteluissaan.

– Käymme läpi kaikki ne suositukset ja toimet, joita on tällä hetkellä yhä voimassa, pääministeri Sanna Marin (sd.) pohjusti maanantaina.

Lue myös: Poikkeusolot päättyvät ja kuolleiden määrä jäi matalaksi, joten uskaltaako nyt huokaista helpotuksesta? HUSin toimitusjohtaja ja THL:n ylilääkäri kertovat, mikä Suomessa tehtiin hyvin ja mikä meni pieleen

Hallitus haluaa takaisin normaaliin – näin pääministeri Marin evästää juhannuksen viettoon: "Sukulaisia ja ystäviä voi hyvin tavata"

Ravintolat

Ravintolat, kahvilat ja baarit saavat tällä hetkellä olla auki vain kello 23:een. Anniskelun on loputtava jo tuntia aiemmin.

Buffetruokailu on kielletty, ja asiakaspaikkoja tulisi olla vain puolet normaalista.

Rajoitukset perustuvat tartuntatautilakiin tehtyyn väliaikaiseen lisäykseen, joka on tältä erää voimassa lokakuun loppuun asti.

MTV Uutisten tietojen mukaan kaikki ravintoloiden toimintaa koskevat rajoitukset ovat tänään pöydällä hallituksen neuvotteluissa Säätytalolla. 

Ravintola-alalta on toivottu voimakkaasti, että taloudellisia haasteita aiheuttavat rajoitukset purettaisiin.

Keskustan kansanedustaja Eeva Kalli sanoo Suomenmaassa, että buffetpöydät voisi jo pian palauttaa ja aukioloaikojen pidentämistä harkita.

Yleisötapahtumat

Yli 500 hengen tapahtumat – muun muassa konsertit, festivaalit ja urheilutapahtumat – on lähtökohtaisesti kielletty heinäkuun loppuun asti.

Poikkeuksen muodostavat heinäkuun alusta alkaen sellaiset ulkotilassa järjestettävät yli 500 hengen tapahtumat, joiden osallistujia voidaan eristää toisistaan vaikkapa katsomolohkoihin.

Rajoitus perustuu tartuntatautilakiin.

Toistaiseksi ei tiedetä, aiotaanko tapahtumarajoituksia vielä venyttää jatkumaan heinäkuuta pidemmälle.

Hallitus kävi aiheesta alustavaa keskustelua jo maanantaina, ja oletettavasti yleisötapahtumien rajoituksista kuullaan lisää tänään.

Hoivakotivierailut

Ikäihmisten hoivakodeissa asuu jatkuvasti kymmeniä tuhansia suomalaisia.

Moni asukas ei ole tavannut omaisiaan kuukausiin.

Juridisesti kunkin hoivakodin kiellosta päättää viime kädessä kyseisen yksikön johtaja. Näin ollen linjauksissa on viime viikkoina ollut hieman eroavaisuuksia.

Tapaamisia on mahdollistettu ulkotiloissa ja luovilla ratkaisuilla, esimerkiksi erillisellä tapaamiskontilla.

Hallituksen ohjeistus hoivakotien vierailuja koskien on yksi tämän päivän neuvottelujen aiheista.

Teemasta keskusteltiin jo maanantain neuvotteluissa, joten luvassa on mahdollisesti uutta ohjeistusta aihetta koskien.

Lue myös: Vieläkö valmiuslakia tarvitaan? Hallitus neuvottelee koronatilanteesta – käsittelyssä ainakin hoitohenkilökunnan asema

Ulkomaanmatkailu

Moni suomalainen mielii jo kesäreissulle. Ihan mihin tahansa ei kuitenkaan tällä hetkellä voi lähteä.

Voimassa on edelleen vahva suositus tarpeettoman ulkomaanmatkailun välttämisestä. Suomalaisella on aina juridinen oikeus poistua maasta ja palata maahan.

Viime viikolla hallitus ilmoitti sallivansa matkustamisen Baltian maihin, Norjaan, Tanskaan ja Islantiin. 

Nämä maat myös päästävät suomalaiset rajojensa sisään lukuun ottamatta Tanskaa, joka päästää suomalaisia Talouselämän mukaan vain esimerkiksi sukuloimaan tai kesämökeilleen.

Muista maista Suomeen palaavia kehotetaan yhä jäämään kahden viikon omaehtoiseen karanteeniin.

EU:n ulkorajat, kuten Suomen ja Venäjän välinen raja, ovat käytännössä kiinni ainakin 14.7. saakka.

Matkailurajoituksista tehdään näillä näkymin seuraavan kerran virallisia päätöksiä vasta juhannuksen jälkeen.

Lisää aiheesta:

Kouluille tiukempia koronaohjeita ja rajoille valvontaa – hallituksen sisällä odotetaan, kuinka rajuja rajoituksia Sdp kannattaaHallitus neuvottelee koronatoimista – MTV Uutisten tiedot: Uusia päätöksiä ei tänään odotettavissa, viimeistään tiistaina pitäisi päättää etenemisestäLintilä: Ravintoloiden toiminnan avaaminen entistä enemmän on yhteinen tahto – "Tosi vaikea nähdä, että alueellisia rajoituksia tulisi"Hallituksen neuvottelut jatkuvat tänään kello 10 – näihin asioihin odotetaan päätöksiäHallituslähde: Kirjastojen koronarajoitusten osittaisesta purkamisesta päätettäneen huomenna – "kirjastolaitos on henkisen kriisinkestävyyden kannalta tärkeä"Ravintolat menossa säppiin, kohta myös koko Uusimaa – MTV koosti: Miten suomalaisten elämää tällä hetkellä rajoitetaan?
KoronavirusYhteiskuntaMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella