Kamppailu seuraavan hallituksen pääministeriydestä on todella tasainen, osoittaa MTV Uutisten SDP:n puoluevaltuutetuille tekemä kysely. Kyselyssä 17 kertoo kannattavansa Sanna Marinia ja 16 Antti Lindtmania.
Historiallisen alhaisissa kannatusluvuissa rämpivä SDP valitsee sunnuntaina pääministeriehdokkaansa. Vaihtoehtoja on kaksi: eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman tai liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin.
MTV Uutisten puoluevaltuutetuille tekemä kysely osoittaa, että tilanne on todella tasainen. Tavoitimme 61:stä valtuutetusta 43, joista yksi on kokoukseen osallistuva varavaltuutettu. Heistä 17 kannattaa tamperelaista Marinia ja 16 vantaalaista Lindtmania. Vastanneista kuusi harkitsee yhä kantaansa, neljä tavoitettua ei halunnut ottaa kantaa kummankaan puolesta.
– Sanna Marin on tällä hetkellä oikea henkilö johtamaan meidän maata, meidän hallitusta. Hän on jämäkkä, asiaosaava ja on aina tarttunut tehtäviin epäröimättä ja osoittanut myös kyvykkyytensä johtaa, toteaa puoluevaltuutettu Karita Toijonen.
– Viime aikoina on ollut paljon turbulenssia, joka on vaikuttanut hallituksen ja puolueen toimintaan ja tää tilanne täytyy vakauttaa. Uskon, että Antti yhteistyökykyisenä henkilönä kykenee rakentamaan sitä vakautta ja luottamusta, arvioi puoluevaltuutettu Susanna Bruun.
Tasavahvat kandidaatit
Muun muassa näin vastauksissa kehutaan Lindtmania.
Antilla on ryhmän puheenjohtajan kokemus eduksi. Myös kentän vahva mandaatti kahdessa menneessä puoluekokouksessa toimia varapuheenjohtajana puhuu häneen kohdistuvasta laajasta luottamuksesta.
