Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset seuraa Oulun rikosvyyhtiä: Laajimman seksuaalirikostapauksen syytetty vaikutti hämmentyneeltä, aralta ja hyvin nuorelta

Julkaistu 23.04.2019 11:12
Toimittajan kuva

Outi Airola

Oikeudenkäyntiin asteli tänä aamuna 21-vuotias turvapaikanhakija, jonka olemus oli paremminkin arka kuin hyökkäävä tai ylimielinen. MTV Uutisten toimittaja Outi Airola seuraa oikeudenkäyntiä Oulussa.  

Hoikka nuori mies käytti pipoa, jossa luki ”Huipputyyppi”. Ympärilleen pälyilevä nuori mies sai viereensä tulkin, joka käänsi hänelle asianomistajan asianajajan Jani Vuotin toiveen tapauksen 60 vuoden salassapitoajasta.

Kun media sai minuutin kuvausluvan aivan oikeudenkäynnin alussa, nuorukainen peitti kasvonsa huivilla ja veti hupun päähänsä.

Lue myös: Oulun seksuaalirikosvyyhden laajin ja vakavin tapaus määrättiin 60 vuodeksi salaiseksi – MTV Uutiset paikalla Oulussa, tässä on laajimman vyyhdin epäilty

Asian käsittelylle on varattu kolme päivää. Miestä syytetään törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, joka on ajoittunut jaksolle 1.6.2018-29.10.2019.

Tuomio on pyydetty salaisena, mutta tapauksesta tullaan antamaan julkinen seloste. Oikeudenkäynnissä on läsnä kaksi syyttäjää, kaksi lautamiestä sekä kaksi käräjätuomaria.

Erikoissyyttäjä Pia Mäenpää ehti kertoa, että nettihoukuttelu on nuorille hyvin tavanomainen tapa tutustua toisiinsa. Tämän vuoksi rikoksen järjestelmällisyys ei tässä vaiheessa saa vahvistusta.

Laaja seksuaalirikosvyyhti on puhuttanut paljon koko Suomessa. Rikossyytteitä seksuaalirikoksista on annettu kaiken kaikkiaan 29 ja epäiltyjä on 30.

Suurin osa tekijöistä on turvapaikanhakijoita tai kiintiöpakolaisia, mutta mukaan mahtuu myös kantasuomalaisia.

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu Malmin joukkoraiskausjutun syyttäjä: "Ehkä urani erikoisin seksuaalirikosasia"Oulun hyväksikäyttövyyhtiä käsitellään hovioikeudessa – syyttäjä toivoo kaikilta työtä vastaavan ehkäisemiseksiMitä tämä tarkoittaa? Lasten hyväksikäytöstä syytetty Eno näytti mystistä käsimerkkiä oikeudessa – esitteli myös voitonmerkkiä kameroilleOulun grooming-tapauksessa nostettu yksi syyte lisää – ensimmäinen tuomio tänään Oulun seksuaalirikosvyyhdin laajin ja vakavin tapaus määrättiin 60 vuodeksi salaiseksi – MTV Uutiset paikalla Oulussa, tässä on yksi epäillyistäMTV Uutiset Oulussa: 22-vuotias mies oikeudessa 14-vuotiaan raiskaudesta epäiltynä – "Turvajärjestelyt ovat tarkat"
SeksuaalirikoksetLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöOuluKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalirikokset
  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • ti15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • ti12:32
    Ravit

    Seksuaalirikoksesta tuomittu Hannu Korpi määrättiin kilpailukieltoon

  • 24.10.05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös