Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kerttu Niskanen jäi kauas kärjestä – jättiyllätys kuivui kasaan, Andersson löi Johaugin huimassa taistelussa

1:54Jari Isometsä analysoi miesten kympin: "Ville Ahoselta erinomainen suoritus" – linjaus viestijoukkueestaJari Isometsä analysoi miesten kympin: "Ville Ahoselta erinomainen suoritus" – linjaus viestijoukkueesta
Julkaistu 04.03.2025 13:45(Päivitetty 04.03.2025 17:35)
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Hiihdon MM-kisoissa oli tänään tiistaina ohjelmassa sekä miesten että naisten kymmenen kilometrin kilpailut, jotka käytiin perinteisellä hiihtotavalla ja väliaikalähtönä. MTV Urheilu seurasi tässä artikkelissa kisojen kulkua.

Lue myös:  Kerttu Niskaselle kritiikkiä Norjasta: "En ymmärrä miksi hän tekee niin"

Lue myös: Trondheimissa hirmukäänne – MM-kisoihin heti aikataulumuutos

Seuranta:

Naisten 10 km (p), lopputulokset:

sija:nimi:maa:aika/ero:
1.Ebba AnderssonRuotsi30:19,8
2.Therese JohaugNorja+1,3
3.Frida KarlssonRuotsi+12,1
4.Teresa StadloberItävalta+15,0
5.Heidi WengNorja+26,3
6.Astrid Öyre SlindNorja+29,2
7.Katharina HennigSaksa+29,9
8.Nadja KälinSveitsi+31,0
9.Kerttu NiskanenSuomi+1:00,9
10.Johanna MatintaloSuomi+1:05,8
17.Krista PärmäkoskiSuomi+1:54,9
30.Jasmin KähäräSuomi+2:56,8

Klo 17.37: On aika kiittää seurasta tämän päivän osalta. Maastohiihdot jatkuvat huomenna perinteisen pariviesteillä.

Klo 17.30: Stadlober putoaa lopulta neljänneksi. Karlsson kiilaa 2,9 sekunnin marginaalilla kolmanneksi.

Klo 17.27: Niskanen maalissa parhaana suomalaisena. Hän on 4,9 sekuntia nopeampi kuin Matintalo, mutta eroa kärkeen tulee minuutti. Sijoitus tässä kohtaa seitsemäs, mutta se tullee vaihtumaan vielä yhdeksänneksi.

Klo 17.26: Ebba Andersson on maailmanmestari! Stadlober on 9,2 kilometrissä 9,5 sekuntia perässä. Huh, mikä kultamitalitaistelu tässäkin kisassa Anderssonin ja Johaugin välillä.

Klo 17.20: Seitsemään kilometriin päättyi Stadloberin veto. Ero kärkeen kasvaa 5,4 sekuntiin. Niskanen yhdeksäntenä yli puolen minuutin päässä mitalisijasta.

Klo 17.17: Andersson lyö taas Johaugin! Eroa maalissa 1,3 sekuntia ruotsalaisen hyväksi. Mutta: Stadlober on reilun sekunnin edellä 5,9 kilometrissä... Stadlober ei ole koskaan voittanut kisaa maailmancupissa tai arvokisoissa.

Klo 17.15: 9,2 kilometrissä Andersson 0,8 sekuntia Johaugia edellä. Niskanen viidessä kilometrissä kahdeksantena, 22,6 sekuntia kärjestä ja 18 sekuntia mitalista...

Klo 17.14: Stadloberille 3,0 sekunnin johto 4,7 kilometrissä.

Klo 17.12. Aivan huima taistelu menossa Johaugin ja Anderssonin välillä. Ero on myös 8,2 kilometrissä 0,3 sekuntia Johaugin hyväksi. 

Klo 17.11: Stadlober painaa 4,2 kilometriin pohja-ajan!

Klo 17.10 Frida Karlsson ei pysy Johaugin ja Anderssonin vauhdissa. 7,0 kilometrissä Johaug on 0,3 sekuntia Anderssonia edellä.

Klo 17.09: 4,2 kilometrissä Johaug ja Andersson hieman irti muista. Teresa Stadlober vielä tulossa.

Klo 17.07: 3,2 kilometrissä Niskanen on 14,2 sekunnin päässä Johaugista, mutta 4,2 kilometrissä ero on enää 12,5. Hieman edempänä 5,9 kilometrissä Andersson on noussut sekunnilla Johaugin edelle.

Klo 17.06: Kun koko kuuma ryhmä on ohittanut 2,0 kilometrin väliaikapaikan, Niskanen on kahdeksantena. Eroa mitaliin 7,3 sekuntia.

Klo 17.04: Johaug ja Andersson ovat puolimatkassa vain 1,7 sekunnin erolla toisistaan. Johaug edellä.

Klo 17.03: Niskanen kahdessa kilometrissä 10,4 sekunnin päässä Johaugista. Sijoitus kuudes, ja mitalisijaan eroa reilut kuusi sekuntia.

Klo 17.00: Pärmäkoski on jäänyt kahteen kilometriin 19 sekuntia kärjelle. Matintalo on kahdeksan sekuntia edellä.

Klo 16.57: Kahdessa kilometrissä Johaug nopein, Slind ja Andersson noin viiden sekunnin päässä, Matintalo reilun kymmenen sekunnin päässä.

Klo 16.53: Matintalo kärkeen kahden kilometrin väliajassa. Muun muassa Andersson, Johaug ja Slind ovat tulossa pian samaan paikkaan.

Klo 16.48: Kähärän lisäksi Matintalo nyt ladulla. Ensimmäisessä väliajassa, 0,9 kilometrissä Matintalo on tässä kohtaa toisena Emma Ribomin perässä.

Klo 16.39: Kähärä liikkeellä.

Klo 16.30: Naisten kisa käynnissä. Tshekin Anna Milerska ensimmäisenä liikkeelle.

Klo 16.15: Pian edessä on naisten kymppi. Suomalaisodotukset kohdistuvat erityisesti Kerttu Niskaseen, jolle kyseessä on päämatka näissä kisoissa.

Miesten 10 km (p), lopputulokset:

sija:nimi:maa:aika/ero:
1.Johannes Hösflot KläboNorja28:16,6
2.Erik ValnesNorja+8,8
3.Harald Östberg AmundsenNorja+11,0
4.Edvin AngerRuotsi+14,2
5.Martin Löwström NyengetNorja+14,4
6.William PoromaaRuotsi+15,3
7.Cyril FähndrichSveitsi+35,9
8.Michal NovakTshekki+36,6
9.Mika VermeulenItävalta+37,4
10.Ville AhonenSuomi+37,9
15.Ristomatti HakolaSuomi+1:00,5
19.Arsi RuuskanenSuomi+1:01,4
21.Niko AnttolaSuomi+1:10,6

Klo 15.48: Sitten saadaan tuoreita tunnelmia Trondheimista:

1:16Ville Ahoselta loistosuoritus MM-kympillä: "Uran paras normaalimatka"Ville Ahoselta loistosuoritus MM-kympillä: "Uran paras normaalimatka"

1:12Ristomatti Hakola pettyi pertsan kympillä: "Tällaiset olosuhteet pitäisi hallita"Ristomatti Hakola pettyi pertsan kympillä: "Tällaiset olosuhteet pitäisi hallita"

2:23Arsi Ruuskanen: "Pitäisi pystyä parempaan kuin perusveto"Arsi Ruuskanen: "Pitäisi pystyä parempaan kuin perusveto"

1:07Niko Anttola epäili aloittaneensa liian kovaa 10 kilometrin kisassaNiko Anttola epäili aloittaneensa liian kovaa 10 kilometrin kisassa

1:54Jari Isometsä analysoi miesten kympin: "Ville Ahoselta erinomainen suoritus" – linjaus viestijoukkueestaJari Isometsä analysoi miesten kympin: "Ville Ahoselta erinomainen suoritus" – linjaus viestijoukkueesta

1:50Päävalmentaja Pasanen veti yhteen miesten kympin – Ristomatti Hakola ainoa pettymysPäävalmentaja Pasanen veti yhteen miesten kympin – Ristomatti Hakola ainoa pettymys

Klo 15.13: Norjalainen Dagbladet kertoo Nyengetin paiskoneen maalialueella hanskojaan. Mitalin menettäminen aivan loppuhetkien kaatumiseen otti ilmeisen koville. Nyenget voitti yhdistelmäkisassa uransa ensimmäisen arvokisamitalin, hopean.

Klo 15.06: Ville Ahonen on jopa yllättäen kisan paras suomalainen, ja hän on vieläpä komeasti kymmenes. Mies on Ylen haastattelussa syystäkin tyytyväinen. Eroa kärkeen tuli 37,9 sekuntia. Ristomatti Hakola on 15:s (+1:00,5), Arsi Ruuskanen 19:s (+1:01,4) ja Niko Anttola 21:s (+1:10,6)

Klo 14.59: Kläbo voittaa kolmannen maailmanmestaruuden! Poromaa romahtaa viimeisillä 800 metrillä toiselta sijalta kuudenneksi! Norja ottaa kolmoisvoiton, kun Valnes on toinen ja Amundsen kolmas. Anger on neljäs ja Nyenget viides. Nyenget jää mitalista 3,4 sekuntia, eli hän erittäin todennäköisesti menetti mitalin lopun kaatumiseensa.

Klo 14.58: Kläbo tulee maaliin, ja hän on tukevasti kiinni MM-kullasta, kun Poromaa on vielä tulossa.

Klo 14.56: Mitalista taisteleva Martin Nyenget kaatuu juuri ennen kuin lähtee laskemaan stadionille, ja hän jää 0,2 sekunnilla Angerin taakse. Siinä saattoi mennä jopa mitali.

Klo 14.54: 8,2 kilometrissä Kläbo on nykäissyt 3,9 sekunnin kaulan Poromaahan. Siihenkö se ratkesi... Seitsemässä kilometrissä Poromaa oli vielä 0,9 sekuntia edellä.

Klo 14.51: 5,9 kilometrissä kärjessä on Ruotsin William Poromaa. Kläbo 0,4 sekunnin ja Harald Östberg Amundsen 0,5 sekunnin päässä. Myös Valnes ja Anger aivan kannassa.

Klo 14.47: Viidessä kilometrissä kärjessä on Kläbo. Kuusi miestä 8,1 sekunnin sisällä.

Klo 14.46: Ville Ahonen nappasi maaliin tullessaan kärkipaikan, mutta Cyril Fähndrich on mennyt ohi. Hakola jäi Ahosesta 22,6 ja Anttola 32,7 sekuntia. Ruuskanen vielä matkalla.

Klo 14.45: Valnes kärjessä myös 3,2 ja 4,2 kilometrissä, mutta 4,7 kilometrissä veto on loppunut. Anger ja Kläbo ovat kiilanneet edelle.

Klo 14.38: Kahteen kilometriin kovimmin on avannut Erik Valnes. Ruotsin Edvin Anger 4,1:n, Krüger ja Kläbo molemmat 5,5 sekunnin päässä.

Klo 14.35: Anttola pääsee Kläbon peesiin – ainakin hetkeksi. Kläbo kahdessa kilometrissä, Anttola seitsemässä.

Klo 14.33: Ahonen tullut kahdesta kilometristä viiteen kilometriin täysin samaa vauhtia kuin kyseisessä väliaikapaikassa kärjessä oleva Ketterson. Eroa reilut kuusi sekuntia.

Klo 14.32: Krüger lähtee viimeisenä kuuman ryhmän urheilijana liikkeelle.

Klo 14.28. Kläbo liikkeellä! Ruuskanen tulee kahteen kilometriin aivan tasatahtia muiden suomalaisten kanssa. Koko nelikko mahtuu 4,5 sekunnin sisään.

Klo 14.25: Calle Halfvarsson jää kahden kilometrin väliajoissa 17,5 sekuntia USA:n Zak Kettersonista. Mahtaako tämä viitata Ruotsin huolto-ongelmiin vai onko Halfvarssonilla vain huono päivä... Se nähdään.

Klo 14.22: Kahden kilometrin väliajoissa Ahonen, Anttola ja Hakola mahtuvat kärkiviisikkoon, kun 33 miestä on ohittanut paikan. Myös Arsi Ruuskanen on jo ladulla.

Klo 14.16: Ville Ahonen ja Ristomatti Hakola ovat myös liikkeellä.

Klo 14.11: Niko Anttola lähtee pian ensimmäisenä suomalaisena matkaan. Granåsenissa sataa yhä reilusti lunta. Latuja putsattiin aivan viime hetkille saakka.

Klo 14.00: Ensimmäisenä matkaan Viron Henri Roos.

Klo 13.45: Hyvää tiistai-iltapäivää, ja tervetuloa seuraamaan kisapäivän tapahtumia! Edessä on erittäin mielenkiintoinen päivä, sillä Granåsenin hiihtokeskuksessa satoi viime yönä runsaasti lunta. Latuja on pitänyt ajaa läpi, jotta ne pysyvät auki. Ennusteen mukaan lumisade vaihtuu vähitellen räntä- ja vesisateeksi, eli huoltoa ajatellen olosuhteet ovat erittäin haastavat. Asiantuntija toisensa jälkeen onkin aamun mittaan korostanut, että suksivalinnalla on valtava vaikutus menestysmahdollisuuksiin.

– Tämä on sellainen päivä, kun voi tapahtua ihan mitä tahansa, näissä kisoissa jo kaksi kultaa kahdelta matkalta voittanut Johannes Hösflot Kläbo sanoi norjalaisen VG-lehden mukaan maan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Vuonna 2019 Seefeldissä perinteisen väliaikalähdön kultaa voittaneen Martin Johnsrud Sundbyn mukaan huoltokopeilla on vallinnut tänään "täysi kaaos".

– Siitä ei ole epäilystäkään.

Lisää aiheesta:

Frida Karlsson on maailmanmestari! Norjan naisille MM-pettymysKultaa Norjaan! Iivo Niskanen taipui loppukiritaistossa mitalien ulkopuolelle – MTV seurasi MM-kisojen päätöskisaaPerttu Hyvärinen paras suomalainen – Andorran mieheltä huikaiseva temppu: MTV seurasi MM-hiihtojaKerttu Niskanen taipui mitalitaistelussa: "Paska maku" – Anne Kyllönen hoidettavaksi, MTV seurasiMaalissa hurjaa draamaa: tähtihiihtäjä rysäytti aitaan! Hyvärinen teki hienon nousun – MTV seurasiIivo Niskanen tykitti maailmanmestariksi – näin kultahiihto eteni!
MM-hiihdotMaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"