Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

George Floyd saatettiin haudan lepoon

3:09CNN: Tästä videosta kaikki lähti – George Floyd kuoli poliisin voimankäytön vuoksiTästä videosta kaikki lähti.
Julkaistu 09.06.2020 16:50(Päivitetty 09.06.2020 21:56)

ANNA EGUTKINA – MTV UUTISET – STT

Pidätystilanteessa kuollut George Floyd haudattiin hänen perheensä kotikaupungissa Houstonissa Texasissa.

Laajan ihmisoikeusliikehdinnän symboliksi noussut Floyd haudattiin äitinsä viereen. Perheen lisäksi hautajaisiin saapui muun muassa urheilijoita, poliitikkoja ja näyttelijöitä. Hautajaisvieraita oli noin 500. Paikan päälle oli tuotu valtavasti kukkia. 

Floyd kuoli Minneapolisissa 25. toukokuuta. Floydin taposta syytetään poliisia, joka painoi häntä polvella niskasta liki yhdeksän minuutin ajan pidätystilanteessa. Myös kolmea muuta poliisia syytetään avunannosta tappoon.

MTV seurasi hautajaisia livestreamista.

Merkkihenkilöt kokoontuvat kunnioittamaan Floydin muistoa

CNN:n mukaan hautajaisissa kuullaan puheita paitsi Floydin perheenjäseniltä myös muun muassa poliitikoilta. Puheita pitävät CNN:n mukaan ainakin Yhdysvaltain entinen varapresidentti ja demokraattien tuleva presidenttiehdokas Joe Biden, demokraattien kongressiedustajat Al Green ja Sheila Jackson Lee sekä Houstonin pormestari Sylvester Turner.

Tunnettu kansalaisoikeusaktivisti Al Sharpton pitää CNN:n mukaan muistopuheen hautajaisissa.Hautajaisväki on voinut jättää hyvästinsä 46-vuotiaana kuolleelle Floydille, jonka arkkua on pidetty hautajaisissa avoimena. Avoimen arkun hautajaiset ovat yleinen perinne Yhdysvalloissa. Floydin avoimen arkun luona pääsi vierailemaan myös eilen, jolloin Floydin muistoa kävi kasvotusten kunnioittamassa yli 6 000 ihmistä.

Hautajaisvieraita on arviolta noin 500. Vierailla on koronapandemian vuoksi kasvomaski. Mukana oli paitsi perhettä ja poliitikoita, myös julkisuuden henkilöitä, kuten näyttelijät Channing Tatum ja Jamie Foxx sekä nyrkkeilijä Floyd Mayweather. Mayweatherin on kerrottu maksavan kaikki Floydin hautajaisiin liittyvät kulut.

"Haluan koskettaa maailmaa"

Floyd syntyi Pohjois-Carolinassa, mutta kasvoi Houstonissa. Kouluaikoina muun muassa urheilua harrastanut Floyd muistetaan Houstonissa hyväluonteisena ystävänä.New York Timesin artikkelissa Floydin kanssa aikoinaan koulua käynyt mies kertoi Floydin halunneen kouluaikoina jättää jälkensä maailmaan.

– George kääntyi minua kohti ja sanoi: "Haluan koskettaa maailmaa", kertoi New York Timesille muistellen hetkeä lähes kolmen vuosikymmenen takaa.

Jonathan Veal

Lehden mukaan nuorten ajatuksissa maailman koskettaminen olisi luultavasti tarkoittanut koripallo- tai jalkapallouraa.

– Se oli yksi niistä ensimmäisistä hetkistä, jonka muistin sen jälkeen, kun olin kuullut, mitä hänelle oli tapahtunut, Veal kertoi lehdelle.

– Hän ei olisi voinut kuvitella, että tämä on se traaginen tapa, jolla ihmiset tuntisivat hänen nimensä.

Lisää aiheesta:

Risto E.J. Penttilä: Charlie Kirkin perintö saa tukea suurimmalla mahdollisella tavallaCharlie Kirkin leski antoi ampujalle anteeksi – Trump ei todellakaanVeriteko New Yorkissa: Rikkaan suvun poika eli onnellista elämää, mutta sitten tuska otti vallan"Tämä on käänteentekevä hetki historiassa" – poliisille tuomio George Floydin taposta, näin reagoivat amerikkalaismediat"George Floyd muutti maailmaa" – katso kooste "yhdistyneisyyden hetkeksi" kuvatusta Floydin viimeisestä matkasta, jota seurasivat omaisten lisäksi sadat merkkihenkilötPoliisin voimaotteita puolustanu New Yorkin pormestari joutui huutomyrskyn kohteeksi Floydin muistotilaisuudessa
George Floydin kuolemaYhdysvallatPoliisiväkivaltaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

George Floydin kuolema
  • 02.12.202305:41
    Yhdysvallat

    George Floydin surmannutta poliisia puukotettiin vankilan kirjastossa kymmeniä kertoja

  • 25.11.202306:31
    Yhdysvallat

    Amerikkalaismediat: George Floydin surmasta tuomittua poliisia puukotettu vankilassa

  • 01.04.202305:45
    Poliisiväkivalta

    Kolme vuotta George Floydin kuoleman jälkeen Minneapolis uudistaa poliisiohjeistuksia

  • 21.07.202221:34
    Oikeudenkäynnit

    Ex-poliisille 2,5 vuoden vankeustuomio osallisuudesta George Floydin surmaan

  • 08.07.202206:22
    Yhdysvallat

    George Floydin surmanneelle poliisille toinen yli 20 vuoden tuomio