Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n uutisankkuri Jaakko Loikkanen vakavassa vaarassa Viitostiellä – "Ehdin nähdä, että rengas tulee kohti"

Jaakko Loikkasen auto sai vaarallisen osuman vastaantulleen peräkärryn irronneesta renkaasta.
Jaakko Loikkasen auto sai vaarallisen osuman vastaantulleen peräkärryn irronneesta renkaasta.MTV Uutiset / Jaakko Loikkanen & Onni Ojala
Julkaistu 04.05.2024 13:57
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

MTV Uutisten uutisankkuri joutui pelottavaan tilanteeseen Viitostiellä Leppävirran pohjoispuolella.

MTV uutisten suosikkiankkuri Jaakko Loikkanen joutui pelottavaan tilanteeseen perjantaina iltapäivästä valtatiellä 5. 

Loikkanen ajoi Kuopioon päin, jolloin Leppävirran pohjoispuolella vastaan tulleen auton peräkärrystä irtosi rengas, joka osui suoraan Loikkasen autoon.

– Se osui suoraan minun autoni keulaan ja kulki ilmeisesti koko pohjan mitaltani autoni alla, hän kertaa tapahtunutta.

– Ehdin nähdä, että rengas tulee kohti, mutta en ehtinyt tehdä mitään, hän muistelee tilanteen äkillisyyttä.

10_mtv uutiset_asian ytimessa_jaakko loikkanen 2023Jaakko Loikkanen tunnetaan MTV Uutisten ankkurina, sekä Asian ytimessä -ohjelman juontajana.MTV / Onni Ojala

Loikkanen kertoo soittaneensa hätäkeskukseen, sillä hänen autonsa jäi liikenteen kannalta hankalaan paikkaan. Hän kiittää sekä viranomaisia että sivullisia toiminnasta onnettomuuspaikalla.

– Poliisi ja palokunta toimivat ammattimaisesti. Myös sivulliset toimivat onnettomuuspaikalla fiksusti. Useampi ihminen pysähtyi heti osuman jälkeen tsekkaamaan, ettei käynyt pahasti. Kiitos heille. Yksi heistä myös auttoi siirtämään autoni tien sivuun.

Loikkanen 1

Auto lunastukseen?

Loikkanen kertoo keskustelleensa vastapuolen kanssa jo paikan päällä ja asia saatiin eteenpäin myös vastapuolen vakuutusyhtiölle.

Loikkanen sanoo, ettei tiedä vielä oman autonsa kohtaloa turman jäljiltä. Auto hinattiin Kuopioon kolarikorjaamon arvioitavaksi. Hänen mukaansa auton keula ja todennäköisesti myös pohja menivät huonoon kuntoon. Loikkanen pitää mahdollisena, että hänen autonsa menee lunastukseen ja se harmittaa, koska kyseinen auto on palvellut Loikkasen perhettä loistavasti.

Loikkanen 2

– Mutta se on tietenkin toissijaista tässä. Tärkeintä on, että kenellekään ei sattunut mitään, Loikkanen toteaa.

Loikkasen mukaan matkassa oli onnea, sillä rengas tuli maata pitkin ja suoraan keskelle auton keulaa.

– Jos se olisi tullut jompaankumpaan kulmaan, auto olisi voinut suistua tieltä. Puhumattakaan siitä, jos rengas olisi tullut tuulilasiin. Onnekasta oli myös se, että olin yksin liikkeellä enkä lasteni kanssa. Heille tilanne olisi voinut olla aika pelottava.

Vaikka renkaan irtoamisen syistä ei ole varmuutta, niin Loikkanen on luonnollisesti pohtinut mahdollisia syitä.

– Yleisellä tasolla herää se ajatus, että rengashommissa kannattaa olla tosi huolellinen ja huolehtia myös jälkikiristyksistä.

Lue myös: Poliisilla takaa-ajotilanne Helsingissä – useita vaaratilanteita

Lisää aiheesta:

Ylen juontaja joutui kolariin: "Iso oli törmäys"Kuorma-auton rengas aiheutti vaarallisen onnettomuuden – Janin sähköautoon kymmenien tuhansien vahingotAuton ovi avautui yllättäen ja Tapio lensi ilmojen teille: "Ehkä tämä video voi pelastaa jonkun hengen"Kalevilla oli vain sekunteja aikaa toimia, kun rekka ajoi suoraan kohti – esti teollaan suuronnettomuudenErnon kylmäävä video: Kun vastaantulevan rekan rengas räjähti, oli onnesta ja taidosta kiinni, ettei auto rytistynyt kuin peltipurkkiRiihimäkeläisnaisen ajomatka karkauspäivänä päättyi dramaattisesti: "Tajusin, että nyt rysähtää" – katso hurja kolarivideo Lohjalta
Jaakko LoikkanenLiikenneonnettomuudetKuopioRenkaanvaihtoKotimaa
Jaakko Loikkasen auto sai vaarallisen osuman vastaantulleen peräkärryn irronneesta renkaasta.Jaakko Loikkanen
Loikkanen pitää mahdollisena, että hänen autonsa menee lunastukseen.Jaakko Loikkanen

Tuoreimmat aiheesta

Jaakko Loikkanen
  • 1.10.18:15
    Kommentti

    Kommentti: Ulkopoliittisen instituutin kohussa ovat kompuroineet melkein kaikki, myös presidentti Stubb

  • 24.6.12:56
    SuomiAreena2025

    Suora lähetys: Julija Navalnaja kertoo, millaista on elää oppositiojohtajana maanpaossa

  • 9.4.07:00
    Vaalit 2025

    MTV:n Kuumat nimet -tentti tänään suorana – tähän juontaja aikoo kiinnittää erityisesti huomiota

  • 1.4.17:04
    Jalkaväkimiinat

    Kommentti: Jalkaväkimiinojen jättämä aukko Suomen puolustuksessa oli täydellisesti tukittu – kunnes ei enää ollutkaan

  • 23.12.202310:30
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Jaakko Loikkanen muistelee TTK-aikojaan: "Se on todella kuormittavaa"