Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n tiedot: Kiistelty kolmen kuukauden sääntö työperäisille maahanmuuttajille viivästymässä – kokoomus ja PS eri mieltä

Hallintovaliokunnan puheenjohtajana toimii perussuomalaisten Mauri Peltokangas.
Hallintovaliokunnan puheenjohtajana toimii perussuomalaisten Mauri Peltokangas.
Julkaistu 26.03.2025 05:15
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Laki niin sanotusta kolmen tai kuuden kuukauden säännöstä työperäisille maahanmuuttajille ei ehdi voimaan aiotussa aikataulussaan.

Lain oli tarkoitus tulla voimaan jo huhtikuun 1. päivä, mutta hallituksen esitystä käsitellään yhä hallintovaliokunnassa. 

Mietintöluonnos esitellään valiokunnassa näillä näkymin torstaina, minkä jälkeen se palaa vielä täysistuntoon.

Lain voimaantulon viivästyminen ei sinänsä ole poikkeuksellista, mutta MTV Uutisten tietojen mukaan mietintöluonnoksen esittelyä valiokunnassa on lykätty, koska kokoomus ja perussuomalaiset ovat olleet eri mieltä siitä, kuinka laajasti elinkeinoelämän huolia pitäisi ottaa huomioon lakiesityksen yksityiskohdissa. 

Lakia on käsitelty hallintovaliokunnassa lokakuusta lähtien.

Lakiesityksen mukaan työperäisellä maahanmuuttajalla olisi jatkossa kolme kuukautta aikaa löytää uusi työ työsuhteen päättyessä, tai hän joutuisi poistumaan maasta. 

Joidenkin ryhmien, kuten erityisasiantuntijoiden kohdalla aikaa olisi kuusi kuukautta. Lisäksi työnantajan tulisi ilmoittaa työsuhteen päättymisestä Maahanmuuttovirastoon.

Lakia on kritisoitu laajasti sekä työntekijä- että työnantajapuolella. Muun muassa ja ovat huolissaan lain vaikutuksista Suomen maakuvaan ja houkuttelevuuteen, ja molemmat tahot vaativat kolmen kuukauden aikarajan pidentämistä, ja työnantajan ilmoitusvelvollisuudesta luopumista.

EK
Suomen Yrittäjät

Etenkin henkilöstöalan yrityksiä edustava Hela ry on ollut huolissaan työnantajien ilmoitusvelvollisuuden ulottumisesta myös esimerkiksi yhden päivän mittaisiin keikkatöihin. Jos lakia sovellettaisiin niihin, se johtaisi kohtuuttomaan hallinnolliseen taakkaan, Hela ry:n toimitusjohtaja Merru Tuliara sanoo.

– Toivomme, että hallintovaliokunnan mietinnössä täsmennettäisiin, ettei lakia sovelleta keikkatyöhön.

Kokoomus on ollut halukkaampi kuuntelemaan elinkeinoelämän huolia, mutta perussuomalaiset on vastustanut muutoksia lakiesitykseen. 

Hallintovaliokunnan puheenjohtaja Mauri Peltokangas (ps.) ei halua kommentoida, mistä mietinnön lykkääntyminen johtuu.

– En spekuloi ennen kuin yksityiskohdat tulevat ulos valiokunnasta.

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan lausunnon mukaan työnantajan ilmoitusvelvollisuus aiheuttaisi yrityksille lisätaakkaa, mutta vaikutukset eivät olisi merkittäviä. Työnantaja voisi ilmoittaa työsuhteen päättymisestä Maahanmuuttovirastolle sähköisesti Enter Finland -verkkopalvelun kautta. 

Hallituksen lakiesityksessä on arvioitu, että työnantajien ilmoitusvelvollisuus lisäisi ilmoitusten määrää noin 2750:lla vuosittain, ja johtaisi noin 30 tuhannen euron lisäkustannuksiin.

Jos lakia sovellettaisiin myös esimerkiksi päivän mittaisiin keikkatöihin, johtaisi se Tuliaran mukaan tuhansiin lisäilmoituksiin.

Lisää aiheesta:

Kritisoitu kolmen kuukauden sääntö etenee – hallituksenkin mielestä saattaa haitata Suomen maakuvaaHallitus antaa lakiesityksen kolmen kuukauden säännöstäNämä asiat puhuttavat eduskuntaa syksyllä – edessä vaikeita päätöksiäKäännytyslakia koskevan lausunnon määrä valmistua tänään – tarkoituksena torjua välineellistettyä maahantuloa itärajallaMTV:n tiedot: Perustuslakivaliokunnan lausunto tartuntatautilaista valmistuu huomennaMinisteriössä kaavaillut matkustusrajoitukset saavat murskapalautetta – "Erittäin monimutkainen, vaikeasti ymmärrettävä sekä mahdoton toteuttaa"
PolitiikkaTyönantajajärjestötPerussuomalaisetKokoomusOrpon hallitusEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 13:56
    Sote

    Sotelaeista vääntö sunnuntainakin – hallitus esittää tylyä muutosta toimeentulotukeen

  • 10:29
    Hongkong

    Kiina uhkaili länsimedioita Hongkongin tulipalouutisoinnista – lähes 160 kuoli, näin karmealta palopaikalla näyttää nyt

  • 08:23
    Vankila

    Alaikäisiä koskevalle lakihankkeelle kovaa arvostelua – "Edes Ruotsissa ei ole vastaavaa"

  • Eilen23:36
    Linnan juhlat

    Minja Koskela suuteli kiihkeästi Linnan tanssilattialla

  • Eilen22:57
    EU

    EU-parlamentin puhemiehellä ja Stubbilla riemukas tervehdys – "Todellinen kunnia päästä juhlimaan itsenäistä Suomea"