Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kritisoitu kolmen kuukauden sääntö etenee – hallituksenkin mielestä saattaa haitata Suomen maakuvaa

2:00Lakiesitys tiukentaa työluvalla työskentelevien ulkomaalaisten pelisääntöjäLakiesitys tiukentaa työluvalla työskentelevien ulkomaalaisten pelisääntöjä
Julkaistu 17.10.2024 15:33

MTV UUTISET – STT

Hallituksen lakiesityksen mukaan esitys saattaa aiheuttaa haittaa Suomen maakuvalle osaajien maahanmuuton kohteena.

Hallitus on antanut eduskunnalle lakiesityksen niin sanotusta kolmen kuukauden säännöstä. Valtioneuvoston yleisistunto päätti asiasta tänään torstaina iltapäivällä.

Esityksellä pyritään sitomaan työperäiset oleskeluluvat nykyistä vahvemmin työhön ja tehostamaan niiden valvontaa. Jatkossa työperäisen maahanmuuttajan olisi solmittava uusi työsuhde kolmessa kuukaudessa edellisen työsuhteen loppumisesta tai poistuttava maasta.

Muun muassa erityisasiantuntijoilla määräaika uuden työpaikan löytämiseen olisi kuusi kuukautta.

Suunniteltu lakimuutos sai laajaa arvostelua kesän lausuntokierroksella. Lähes kaikki lausunnonantajat pitivät esitettyjä määräaikoja liian lyhyinä.

Kritiikkiä tuli sekä työnantaja- että työntekijäpuolelta. Esimerkiksi monia isoja vientiyrityksiä edustava Teknologiateollisuus sanoi lausunnossaan olevansa erittäin huolissaan esityksen vaikutuksista Suomen maakuvaan ja houkuttelevuuteen kansainvälisten osaajien kohdemaana.

Hallituksen lakiesityksenkin mukaan esitys saattaa aiheuttaa kielteisiä mielikuvia työntekijöiden asemasta ja haittaa Suomen maakuvalle osaajien maahanmuuton kohteena.

Ei koske startup-yrittäjiä

Lakiesitykseen on tehty joitakin muutoksia lausuntokierroksen jälkeen.

Kuuden kuukauden määräajan uuden työn löytämiseen oli aiemmin kaavailtu koskevan myös kasvuyrittäjiä. 

Heitä koskevasta määräajasta kuitenkin luovuttiin, koska kasvuyrittäjien kohdalla kyse ei ole työsuhteesta. Muutoksen taustalla oli Business Finlandin ja Maahanmuuttoviraston antama lausuntopalaute.

Työnantajille on esityksen mukaan tulossa velvollisuus ilmoittaa työperäisen maahanmuuttajan työsuhteen päättymisestä Maahanmuuttovirastolle. Ilmoituksen tekemisen määräaika piteni jatkovalmistelussa 14 päivään, kun se alun perin oli seitsemän päivää.

Voisi vaihtaa työvoimapula-aloille

Lakiesitys myös laajentaisi maahanmuuttajien mahdollisuuksia uuden työn löytämiseen. Jatkossa työntekijä voisi samalla oleskeluluvalla vaihtaa työpaikkaa myös aloille, jotka on todettu työvoimapula-aloiksi. Tällaisista aloista linjattaisiin valtioneuvoston asetuksella kerran vuodessa ensi kesästä lähtien.

Työnteko-oikeuden laajentaminen koskisi vain työntekijän oleskelulupaa, koska se myönnetään aina vain tietylle ammattialalle. Sen sijaan muut lakiesityksen kohdat koskevat kaikkia työperusteisia oleskelulupia.

Tavoitteena on, että lakimuutokset tulisivat voimaan ensi vuoden huhtikuussa.

Lue myös: Omolaralla, 33, on kaksi korkeakoulututkintoa muttei töitä Suomessa – " Yritysten pitäisi olla avoimempia"

Matthew, 32, olisi voinut saada Suomen kansalaisuuden kahden kuukauden päästä – lakimuutos romutti haaveen

Lisää aiheesta:

Uusi laki antaa ulkomaalaiselle lyhimmillään kolme kuukautta työnhakuun – työttömäksi jäänyt Aya pitää epäinhimillisenäMTV:n tiedot: Kiistelty kolmen kuukauden sääntö työperäisille maahanmuuttajille viivästymässä – kokoomus ja PS eri mieltäHallitus antaa lakiesityksen kolmen kuukauden säännöstäNäin hallituksen ajamat muutokset työperäiseen maahanmuuttoon ovat edenneetRiittääkö kolme kuukautta uuden työn saamiseksi? Tätä mieltä Suomessa ollaanMinisteriö: Uutta työpaikkaa saisi etsiä puoli vuotta, jos on tullut erityisasiantuntijan oleskeluluvalla Suomeen
Orpon hallitusMaahanmuuttoMaahanmuuttovirastoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Orpon hallitus
  • 13.9.17:04
    Antti Häkkänen

    Häkkänen MTV:lle: Näin Suomi toimii, jos vieras drooni tunkeutuu rajan yli

  • 12.9.20:29
    Leena Meri

    Jarruteltiinko kansalaisaloitteen käsittelyä? Ministeri Leena Meri joutui selittämään eheytyshoitopuheitaan oikeuskanslerille

  • 12.9.12:16
    Irtisanominen

    Irtisanomisen helpottamisesta sopu hallituksessa

  • 11.9.21:30
    Oppositio

    Oppositio ryöpytti hallitusta kyselytunnilla – "Suomi on pian työttömyyden kärkimaa"

  • 11.9.18:12
    Dome Karukoski

    Dome Karukoskelta ja muilta huippuohjaajilta rajut terveiset Orpon hallitukselle: "Aikoo näivettää oman luomuksensa"