Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MPKK:n Paronen arvioi Luhanskin suurhyökkäystä – tätä Venäjä tavoittelee

3:18Apulaisprofessori Antti Paronen arvioi Venäjän suurhyökkäyksen laajuutta LuhanskissaTäyttääkö Venäjän hyökkäys Luhanskissa suurhyökkäyksen tunnusmerkit? Maanpuolustuskorkeakoulun apulaisprofessori Antti Paronen vastaa.
Julkaistu 09.02.2023 18:41
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Yhdysvaltalainen ajatushautomo ISW arvioi Venäjän aloittaneen suurhyökkäyksen Luhanskin alueella Ukrainassa tänään. Suomalaisasiantuntijan mukaan kyseessä on odotettu venäläisten laajempi operaatio, mutta suurhyökkäykselle ominaisia tavoitteita sillä ei ole saavutettu.

Maanpuolustuskorkeakoulun (MPKK) apulaisprofessori Antti Paronen kommentoi Venäjän suurhyökkäystä Viiden  jälkeen -ohjelmassa. Hänen mukaansa Venäjä pyrkii hyökkäyksellään sitomaan ukrainalaisia puolustajia pois päätaistelualueelta, eli Bahmutista.

– Hyökkäyksen pohjoinen suunta palvelee sitä tarkoitusta, että siellä kyetään sitomaan sekä ukrainalaista puolustusta että mahdollisesti löytämään muualta sellainen heikko kohta, josta tulevia hyökkäyksiä syvemmälle Ukrainaan voitaisiin suunnata.

Lue myös: ISW: Venäjä teki ennennäkemättömän ratkaisun – voi tietää ongelmia verissäpäin puolustetulle Bahmutille

Parosen arvion mukaan ukrainalaisten puolustuskyky alueella on tällä hetkellä riittävä.

– Nähtäväksi jää, että keskittääkö Venäjä nyt tässä liikekannallepanossaan luomia laajempia joukkokokonaisuuksia juuri tähän hyökkäykseen ja pyrkiikö se laajempaan läpimurtoon vai onko kysymyksessä enemmän sellainen tiedusteluluonteisempi ja kokeilevampi hyökkäys.

Onko kyse suurhyökkäyksestä?

Ukrainan sodan aikana termi suurhyökkäys on toistunut useita kertoja. Onko Venäjän tämänhetkinen hyökkäys Luhanskissa todellisuudessa suurhyökkäys vai yksi hyökkäys muiden joukossa? Parosen mukaan ainakaan vielä Venäjä ei ole saavuttanut suurhyökkäykselle ominaisia tavoitteita.

Lue myös: Lännen panssarit kiihdyttivät ex-presidentti Medvedevin rajuihin tankkifantasioihin: Uhoaa Venäjän hankkivan tuhansia vaunuja – MTV seuraa sotaa

– Suurhyökkäyksessä joukkokeskittymät ovat laajoja tai suuri voima keskitetään johonkin läpimurtoon ja tunkeudutaan syvälle vihollisen tai vastustajan tai miehittämän valtion maa-alueelle.

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Paronen sanoo, että suurhyökkäyksessä pyritään tunkeutumaan kymmenien kilometrien syvyyteen toisen valtion maaperällä, mutta tässä vaiheessa on vielä epäselvää, pyrkiikö Venäjä juuri tällä hyökkäyksellä siihen.

Hyökkäystä saatetaan Parosen mukaan kutsua suurhyökkäykseksi vain painokkaan termin vuoksi.

Katso Maanpuolustuskorkeakoulun apulaisprofessori Antti Parosen koko haastatelu alla olevalta videolta! Videolla Paronen kommentoi myös sitä, kuinka tarkkaa kirjaa rintamilla pidetään aseiden ja ammusten määrästä.

Lue myös: Puolustustarvikkeista jo pulaa Euroopassa, firmat myyvät osin "eioota" – saako Suomi korvattua Ukrainalle annetun aseavun?

7:42Tämä Luhanskin suurhyökkäyksestä tiedetään nyt 

Lisää aiheesta:

Ex-komentaja Lindberg osoittaa ratkaisevan ongelman Ukrainan hyökkäyksessä – tämä on takaraja onnistumiselleUkraina ei pystyisi piilottamaan vastahyökkäyksen epäonnistumista: "Jos länsipanssarit palavat, Venäjä repii siitä kaiken irti"Ukrainan tiedustelu: Venäjän kyky suurhyökkäyksiin on loppuMPKK: "Venäjän armeija näivettyy – ei voimia uuteen suurhyökkäykseen jopa vuosikymmeniin"Venäjä iskenyt voimalla ukrainalaisjoukkoja vastaan – joko voidaan puhua suurhyökkäyksestä?Harkovan hyökkäys yllätti venäläiset: "Videoilla aamupalat ovat kattiloissa – kalustomenetykset massiivisia"
Ukrainan sotaViiden jälkeenUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:39
    Eurooppa

    Länsijohtajat Trumpin rauhansuunnitelmasta: "Vaatii työstämistä"

  • 15:01
    Alexander Stubb

    Stubb sulki mikin ja koko G20-sali repesi nauramaan: "Pohjoismaista henkeä"

  • 14:23
    Marinin hallitus

    Velkajarru oli kaikilta muilta virhe, Li Andersson lataa MTV:lle – Marinin hallituksen ex-ministeri suuttui VTV:n kohuraportista

  • 14:15
    Ukraina

    Ukraina: Alamme neuvotella sodan lopettamisesta Yhdysvaltojen kanssa

  • 12:03
    Donald Trump

    Niinistö Ylellä: Rauhanyritys on vakavin, mutta Eurooppa ohitettiin – Trumpia uhkaa "totaalinen mahalasku"