Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Moskovan terrori-iskusta selvinnyt Aljona jätti jäähyväiset kaaoksen keskellä – kuuntele hyytävät ääniviestit

4:11Moskovan terrori-iskusta selvinnyt jätti kaaoksen keskellä hyytävät hyvästitKuuntele hyytävät ääniviestit videolta. Videolla Aljona kertoo myös, miten pääsi pakenemaan konserttisalista.
Julkaistu 01.04.2024 10:21
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Venäläistaiteilija jätti ampumisen keskeltä jäähyväiset ääniviestillä, mutta selvisi lopulta kuin ihmeen kaupalla Moskovan terrori-iskusta.

Moskovan keskustasta luoteeseen sijaitsevaan Crocus City Hall -konserttisaliin tehtiin terrori-isku perjantaina 22. maaliskuuta. Ainakin 143 ihmisen on vahvistettu kuolleen iskussa. Viranomaisten mukaan ihmisiä kuoli ampumahaavojen lisäksi savun aiheuttamaan myrkytykseen, kun hyökkääjät olivat sytyttäneet rakennuksessa myös tulipalon.

Venäläistaiteilija Aljona Kazinskaja on yksi iskusta selvinneistä. Kazinskaja pääsi konserttisalista kuin ihmeen kaupalla elossa.

Ensimmäiset laukaukset kuultuaan Kazinskaja lähetti Telegram-kanavalleen ensimmäisen 10 sekunnin mittaisen ääniviestin.

Viestissä hän kuulostaa hengästyneeltä ja pelokkaalta. Taustalla kuuluu myös laukauksia. Toisessa viestissä hän jättää hyvästit kaikille.

Ääniviestit voit kuunnella jutun alussa olevalta videolta, jossa Kazinskaja kertoo myös, miten pääsi konserttisalista ulos elossa.

Kazinskaja kertoi, että kotiin päästyään hän vain halasi kaikkia. Lisäksi hän sanoi, että tulee kestämään kauan ennen kuin hän menee uudelleen isoon konserttiin tai klubeille. Bell-uutiskanavan mukaan konsertti oli loppuunmyyty, ja myytyjen lippujen perusteella konserttisalissa olisi ollut ammuskelun alkaessa runsaat 6 000 ihmistä. Konsertissa oli määrä esiintyä neuvostoaikainen Piknik-rockyhtye.

Kazinskajan mukaan yhteiskunnan tulisi olla ystävällisempi.

– Kun jotain pahaa tapahtuu, muistamme, että olemme ihmisiä. Meidän tulisi kuitenkin olla inhimillisiä joka päivä, Aljona sanoo.

Lue myös: Näinkö Venäjä aikoo kääntää Moskovan iskun voitokseen? "Päivä venäläisessä vankilassa ja tunnustat mitä tahansa"

Konkaripoliisit arvioivat Moskovan konserttisalin kohuvideon – huomio kiinnittyi lavalle: "Ristiriitainen juttu"

Keitä ovat sinisiin pukeutuneet miehet ammuskelun alettua Moskovan konserttisalissa? Video paljastaa oudon käytöksen

Keitä ovat sinisiin pukeutuneet miehet ammuskelun alettua Moskovan konserttisalissa? Alla oleva video paljastaa oudon käytöksen

1:29Keitä ovat sinisiin pukeutuneet miehet ammuskelun alettua Moskovan konserttisalissa? Video paljastaa oudon käytöksen

Lisää aiheesta:

Media: Moskovan konserttisalin iskusta epäilty tuotiin oikeuteen pyörätuolissa "lähes tajuttomana"Keitä ovat sinisiin pukeutuneet miehet ammuskelun alettua Moskovan konserttisalissa? Video paljastaa oudon käytöksenMoskovan terrori-iskun uhreja muistetaan kukilla ja kynttilöille – iskusta selvinneet kertovat illastaMoskovan verilöyly synnytti pakokauhun: "Konserttiväki kiipeili toistensa päällä"Tällä autolla Moskovan epäiltyjen hyökkääjien uskotaan paenneen – auto myytiin viikko sittenKim Jong Un puhuu "kammottavasta terrorismista" Putinille osoittamassaan viestissä – tämä Moskovan joukkoampumisesta tiedetään nyt
Moskovan konsertti-iskuVenäjäAmpumatapauksetTerrori-iskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Moskovan konsertti-isku
  • 24.05.202408:11
    Venäjä

    Venäjä: Ukraina yhdistetty suoraan Moskovan konserttihyökkäykseen

  • 16.05.202418:24
    Venäjä

    Media: Moskovan konserttisalin iskusta epäilty tuotiin oikeuteen pyörätuolissa "lähes tajuttomana"

  • 10.04.202405:33
    Venäjä

    Moskovan terroristi-isku: Epäillyt ilmestyivät venäläiseen uutisohjelmaan, "todiste" Ukraina-yhteyksistä löytyi netin kuvapankista

  • 06.04.202418:28
    Tadzhikistan

    Tadzhikistan torjuu väitteet palkkasotureista Venäjää vastaan

  • 04.04.202406:41
    Venäjä

    ISW: Venäjä väittää edenneensä satoja neliökilometrejä Ukrainassa