Useat suomalaiset sosiaalisen median vaikuttajat tienasivat viime vuonna joko hieman yli tai alle 100 000 euroa.
Vaikuttajamarkkinointi somessa pitää sisällään usein esimerkiksi kaupallista yhteistyötä ja mainontaa Instagramissa sekä blogin kirjoittamista tai videosisältöjen tekemistä Youtubeen. Viime vuosina moni sosiaalisen median parissa uransa nuorena aloittanut suomalainen on saanut jalansijaa myös tv- ja radioalalla.
Viime vuoden kovatuloisimpia bloggaajia ja vaikuttajamarkkinoijia verotietojen valossa oli WTD-blogin kirjoittaja Natalia Salmela runsaan 169 000 euron tuloillaan.Tubettaja Miisa Rotola-Pukkila eli Mmiisas ansaitsi viime vuonna runsaat 119 000 euroa, näyttelijänä uransa aloittanut bloggaaja Sara Parikka reilut 108 000 euroa ja viime vuonna esikoiskirjansa julkaissut sisällöntuottaja Sita Salminen yli 95 000 euroa.
Tv-kasvonakin tätä nykyä työskentelevä Veronica Verho ansaitsi vajaat 68 000 euroa. Hän aloitti uransa Mariieveronica-tubettajana. Bäckin veljeksistä Ronin ansiot olivat vajaat 44 000 euroa ja Miken runsaat 51 000 euroa. Miska Haakana puolestaan tienasi reilut 76 000 euroa.
