Keskisessä Vietnamissa ainakin kaksi ihmistä on kuollut ja liki 30 on kadoksissa sen jälkeen, kun Molave-taifuuni iski alueelle keskiviikkona.
Myrskytuulet ovat puhaltaneet enimmillään 40 metrin sekuntivauhtia, kaataneet puita ja repineet talojen kattoja irti. Laajat alueet ovat myös kärsineet sähkökatkoista.
– Vietnamilaiset ovat sisukkaita, mutta tuho on nyt monilla alueilla pahempaa kuin koskaan aikaisemmin, sanoo Vietnamin Punaisen ristin johtaja Nguyen Thi Xuan Thu.
Punaisen ristin mukaan lähes 1,2 miljoonaa ihmistä on vakavassa vaarassa ja hätäavun tarpeessa.
Lue myös: Vietnamia lähestyy yksi pahimmista myrskyistä yli 20 vuoteen – yli 500 000 ihmistä evakuoidaan, lentoja peruttu
Paikallisten medioiden mukaan Quang Ngain maakunnassa kuolleet kaksi ihmistä yrittivät suojata kotejaan myrskyltä. Kadoksissa on ainakin 26 kalastajaa, jotka katosivat kahden rantautumista yrittäneen kalastajaveneen mukana. Molave on nostattanut merellä jopa kuuden metrin korkuisia aaltoja.
Varapääministeri Trinh Dinh Dung sanoi, että laivaston aluksia ja valvontalaivoja on lähetetty etsimään kalastajia.
Viranomaiset ovat siirtäneet noin 375 000 ihmistä turvaan, peruneet satoja lentoja ja sulkeneet kouluja ja rantoja.
