Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

MM-rallikauden kiehtovimmassa kaksintaistelussa on yksi tulipunainen vaate: "Aiheuttaa tulehtuneen tilanteen välittömästi"

1:24MM-rallikauden kiehtovimmassa kaksintaistelussa on yksi tulipunainen vaate: "Aiheuttaa tulehtuneen tilanteen välittömästi"Ott Tänak ja Thierry Neuville iskevät vuoden tauon jälkeen yhteen samassa tallissa – Tomi Tuominen ennakoi, minkälainen haaste tallipmo Cyril Abiteboulilla on edessään
Julkaistu 24.01.2024 14:41
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Hyundaille palanneen Ott Tänakin ja tallia jo kymmenen kauden ajan edustaneen Thierry Neuvillen välille rakentuva taistelu Hyundain herruudesta on yksi viikonloppuna alkavan MM-rallikauden kiehtovimmista ja seuratuimmista tarinoista.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

LUE MYÖS: Toyotalla on MM-rallikauden avauksessa huima täsmäase  – ällistyttävä saavutus kiikarissa

LUE MYÖS: Rallitähden ura kuopattiin jo vuosia sitten – yhtäkkiä käsissä olikin kaksi huipputarjousta

Hyundai lähtee uuteen kauteen tavoitteenaan saavuttaa paitsi mahdollisimman monta osakilpailuvoittoa myös tallin historian ensimmäinen kuljettajien maailmanmestaruus.

Tänak ja Neuville ajavat Hyundai-kuljettajista ainoina täyden kauden, ja niinpä talli satsaa täysillä heihin.

Kun kaksikko ajoi edellisen kerran yhdessä Hyundailla vuosina 2020–2022, heidän suoritustasonsa oli häkellyttävän lähellä toisiaan. Niissä kisoissa, joissa molemmat olivat mukana, pisteet menivät Neuvillelle 439–438, palkintosijat Tänakille 16–15 ja voitot tasan 5–5.

– Onhan siinä kaksikossa pitelemistä. Tiedetään, että siinä on kaksi erittäin voimakasluonteista kuskia. Kumpikin kokee olevansa tiimin ykkönen, ja kumpikaan ei halua jäädä toiseksi, paikan päällä Monte Carlo -rallia seuraava MTV Urheilun Tomi Tuominen tiivistää tallipäällikkö Cyril Abiteboulin suuren haasteen.

Hyundailta on vuosien saatossa nähty hyvinkin häikäilemättömiä taktisia peliliikkeitä, mutta nykytilanteessa niihin sisältyy tallin kannalta huomattavia riskejä.

– En usko, että siellä ihan herkästi tulee Cyrililtä niin sanottua punaista puhelinta, että otetaas nyt vähän vauhtia pois ja annetaan toiselle pisteitä. Luulen, että jos tämmöinen tehdään, se aiheuttaa tulehtuneen tilanteen välittömästi. Kumpikaan – Neuville tai Tänak – ei sitä hyväksy, Tuominen sanoo.

Tuominen paketoi Tänakin ja Neuvillen välisen asetelman jutun pääkuvana olevalla videolla ja kertoo mielenkiintoisen yksityiskohdan 11. kauttaan MM-sarjassa kilpailevan Hyundain henkilöstömuutoksista. Alla olevalla videolla MM-rallikautta ennakoidaan laajemmalla otannalla.

16:12Uusi MM-rallikausi alkaa poikkeuksellisissa merkeissä – tässä ovat kiehtovimmat puheenaiheet

Uusi MM-rallikausi alkaa poikkeuksellisissa merkeissä – tässä ovat keskeisimmät puheenaiheet

Lisää aiheesta:

Kommentti: Hyundai-pomo teki ovelan peliliikkeen – näin oikukkaat Ott Tänak ja Thierry Neuville pysyvät aisoissaHyundain MM-rallitiimin tiedotuslinja puhuttaa – talli löi pöytään poikkeuksellisen tavoitteenHyundai-pomo teki lupauksen tähtikuljettajiensa tilanteesta – "Tuo on hyvä ongelma"Kommentti: Hyundai-pomo osoitti voimansa – Ott Tänakin paluu luo suomalaisittainkin herkullista odotusarvoaKääntyykö Hyundain pää vihdoin? Asiantuntijalta tiukka viesti Thierry Neuvillen suosimisesta: "Voisivat saada vielä Toyotan kiinni"Näkökulma: Kalle Rovanperä ja kumppanit paiskasivat märän rätin haihattelijoiden kasvoille – Toyotan poikkeuksellisessa ilotulituksessa on huolestuttava kaiku
MM-ralliOtt TänakThierry NeuvilleHyundaiRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta