SDP:n ääniharavaksi eurovaaleissa noussut ortodoksipappi Mitro Repo ilahtui suosiostaan.
Kun äänistä oli laskettu lähes 77 prosenttia, Repo oli saamassa noin 4,5 prosenttia kaikista annetuista äänistä.
- En osannut odottaa näin hyvää saalista, mutta tiesin, että en ihan äänettäkään jää. Onhan tuossa jo enemmän kuin ortodoksisen kirkon jäsenmäärä, Repo vitsaili MTV:n Uutisille.
Ortodoksisen kirkon jäsenmäärä vuonna 2008 oli 61 241. Kun ääniä oli laskettu 95,8 prosenttia, Revon saalis oli 69 400 ääntä.
Jos Repo valitaan EU-parlamenttiin, häntä saattaa uhata erottaminen ortodoksisen kirkon pappisvirasta, jossa toimiessaan hän on tullut tutuksi koko kansalle isä Mitrona. Ortodoksikirkon piispainkokous kielsi Repoa toimimasta papin virkassa eurovaaliehdokkuutensa aikana, mistä Repo valitti korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Lue lisää Mitron kommentteja uutissivuilta
(MTV3)