Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miten tämä on mahdollista? Formuloiden superyllättäjän kisa pilalle karmeilla mokilla

Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
Julkaistu 25.03.2018 12:12
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kaksi mokattua varikkokäyntiä maksoivat jättimäisen kehitysloikan ottaneelle Haas-tallille ison kasan MM-pisteitä formula ykkösten kauden avauskisassa Australiassa.

Kevin Magnussen oli sijalla neljä ja Romain Grosjean viidentenä sunnuntain kisan edetessä ratkaisevaan varikkokäyntien sarjaan. Tanskalainen Magnussen tuli paremmin sijoittuneena sisään ensimmäisenä, mutta joutui pysähtymään radan varteen heti ulostulokierroksella.

Tässä vaiheessa epäiltiin tallin käyttämän Ferrari-moottorin ylikuumentuneen stopin aikana, mutta kun Grosjeanille kävi sama kaksi kierrosta myöhemmin, molemmissa tapauksissa syyksi paljastui pysähdyksellä löysäksi jäänyt pyörän kiinnitys.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tiimin historian parhaan pistepotin menettämisen lisäksi Haas sai kummastakin mokasta 5 000 dollarin sakot. Renkaanvaihdossa tyrineet mekaanikot olivat tapahtuneen jälkeen maansa myyneitä. Grosjean näki kehitysharppauksessa paljon positiivista, vaikka tulos oli surkea.

– Meillä oli varikko-ongelma, ja näköjään yksi pyörä jäi löysälle. Sama tapahtui molemmissa autoissa, joten meidän täytyy selvittää, oliko se mutteripyssyvika, mutterivika tai inhimillinen virhe, Grosjean kertoi C Morelle.

– Menetimme todennäköisen viitossijan, mutta autossa oli paljon enemmän vauhtia kuin mitä pystyin näyttämään alussa. Toivon, että se pysyy näin myös jatkossa, joten meidän pitäisi olla hyvissä asemissa tällä kaudella.

Haas saa Ferrarin moottoristaan paljon voimaa muita keskikastin talleja vastaan taistellakseen. Kaikkia ei kuitenkaan ole miellyttänyt auton suunnittelussa hyväksi käytetyt Ferrarin viime kauden ilmanohjaimet. McLarenin Fernando Alonso syytti uutta Haasia jopa Ferrarin kopioksi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Max Verstappenin outojen ongelmien syy selvisiFerrarin oudon romahduksen taustasyy selvisi – "Tärkeä oppitunti tulevaisuutta varten"Mercedes ymmällään Valtteri Bottaksen surkeasta epäonnesta: "Mekaanikon ei pitäisi pystyä tuohon"Italian GP:n topit ja flopit: Kartat ja kompassit hukassa Mercedeksellä ja FIA:lla – hullu kisa vain verhosi alleen epäonnistuneen uudistuksenVaarallista leikkiä F1-kisassa – kuskin varoitukset kaikuivat varikkomuurilla kuuroille korvilleBahrainin GP:n topit ja flopit: Räikköstä enemmän sattuu vain yliajettuun mekaanikko Francescoon
Australian GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Australian GP
  • 19.8.20:24
    F1

    F1-tähdelle hieno kunnianosoitus, saa nimensä komeaan joukkoon – "Tuntuu epätodelliselta"

  • 16.3.11:07
    F1

    Dramaattinen käänne: F1-tulokaskuski nousee huippusijalle – rangaistus mitätöity!

  • 14.3.16:30
    F1

    Red Bullilta synkkä arvio F1-kauden avauksesta

  • 14.3.10:58
    F1

    Max Verstappenin autosta huolestuttava havainto: "Suurimmissa vaikeuksissa"

  • 12.2.14:11
    F1-kalenteri

    F1-kausi 2025: Kisakalenteri ja aikataulut