Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miss Suomi -finalisti Aino Aaltonen erottuu erilaisella hiustyylillä: "Mietimme sitä yhdessä tiimin kanssa"

3:04Tuore Miss Suomi -finalisti Aino Aaltonen kertoo muuttuneesta tyylistään kilpailuun haettuaan:"Ajoin suoraan kampaamoon ja sanoin, että nyt leikataan polkkatukka"Miss Suomi -finalisti Aino Aaltonen erottuu lyhyellä tukalla.
Julkaistu 21.09.2019 11:02
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

@iriziriz

Miss Suomi -kilpailussa mukana oleva turkulaiskaunotar erottuu muiden missien joukosta erilaisella hiustyylillä.

Palveluasiantuntijana perintätoimistossa työskentelevä turkulainen Aino Aaltonen, 25, tavoittelee vuoden 2019 Miss Suomi -titteliä.

Kaunotar erottuu selkeästi muista kandinaateista hiustyylillään. Aaltonen kertoo Miss Suomi -kilpailun finalistien julkistamistilaisuudessa värjänneensä ja leikanneensa tukan kilpailua varten.

– Mietimme sitä yhdessä Miss Suomi -tiimin kanssa. Tulimme siihen tulokseen, että lyhyellä mennään. Päätin yhden työpäivän jälkeen, että nyt lähtee. Silloin minulla oli pitkät ja tummat hiukset, Aaltonen kertoo.

Kaunotar lähti mukaan missikilpailuun automaatioasentajana työskentelevän poikaystävänsä ansiosta.

– Hän on prepannut minua. Hän on ollut isossa roolissa kannustamassa minua tässä. En voisi sanoa, että olisin tässä ilman häntä, Aaltonen kertoo.

miss suomi 2019Miss Suomi 2019-finalistit: Kuvaaja: Nadi Hammouda, hiukset: Salon Bella Pelo, hiuspidennykset: Dream Hair, meikki: Estelle. works, korut: Glitter.Nadi Hammouda/Miss Suomen kuvapankki

LUE LISÄÄ: Tässä ovat Miss Suomi 2019 -finalistit – seuraa suoraa lähetystä

Mahdollisen missivuotensa aikana Aaltonen aikoo keskittyä myös luonnonsuojeluun.

– Minulle tärkeitä arvoja ovat luonto ja ihmisten hyvinvointi. Erityisesti ympäristöasiat ja merten suojelu.

Uusi Miss Suomi kruunataan lauantaina 28.syyskuuta.

Lisää aiheesta:

Missifinalisti Annika Piitulainen kertoo elämänsä dramaattisimmasta hetkestä: "Sain yllättävän soiton"Anna Pishchenko kertoo kohdanneensa rasismia taustansa vuoksi – taistelee nyt Suomen kauneimman tittelistä: "Se vahvisti minua"Missifinalisti Rebecca Vuorio haaveilee perinteisestä missiammatista – paljastaa nyt valttikorttinsaMissifinalisti Riikka Uusitalo kertoo uratoiveistaan suorasukaisesti: "Haluan tv-kasvoksi"Missifinalistit pistävät kaikkensa likoon tavoitellakseen haluttua titteliä: "Tälle on annettu kaikki"Miss Suomi -finalisti Michaela Söderholm on sinkku: "Ihannemieheni on itsevarma ja huumorintajuinen"
Miss SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi

  • 7.9.14:30
    Paula Joukanen

    Ex-missi Paula Joukanen rehellisenä: "Kesä oli raskas"

  • 6.9.21:22
    Matilda Wirtavuori

    Hän on uusi Miss Suomi: "Ihan huikea fiilis"

  • 6.9.21:18
    Essi Unkuri

    Essi Unkuri muisteli häämatkansa tsunamivaroitusta – paljasti pelottavimman hetken

  • 6.9.20:37
    Matilda Wirtavuori

    Matilda Wirtavuoren Apostolos-rakas näkee paljon samaa kreikkalaisissa ja suomalaisissa: ”Emme juo niin paljon”