Yhdysvaltain Minneapolisissa on tapahtunut ampuminen katolisessa koulussa.
Minneapolisissa on ammuttu katolisessa koulussa aamulla paikallista aikaa. Uutistoimisto Reutersin mukaan ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi 8- ja 10-vuotiasta lasta ja noin 20 ihmistä loukkaantui.
Loukkaantuneista 14 on lapsia ja lisäksi ainakin kaksi lasta on kriittisessä tilassa.
Reutersin tietojen mukaan tekijä ampui koulun ikkunan läpi laukauksia ja sen jälkeen ampui itsensä.
Ampujalla oli mukanaan kivääri, haulikko ja pistooli.
FBI tutkii tekoa katolilaisiin kohdistuvana terroritekona ja viharikoksena.
Ei enää vaaraa
Paikallismedioiden mukaan Minneapolisin poliisi ja ensihoitajat saivat keskiviikkona ampumiseen liittyvään hälytyksen kaupungin eteläpuolella sijaitsevaan kirkkoon.
Annunciation Church -kirkon yhteydessä toimii myös koulu.
Myöhemmin Minneapolisin kaupunki tiedotti sosiaalisessa mediassa, ettei yhteisöön kohdistu enää välitöntä vaaraa.
Minneapolisin katolisen koulun ampumavälikohtauksen epäilty ampuja on kuollut, kertovat kaksi asiaa tuntevaa lainvalvontaviranomaista CNN:lle.
– Paikalla on nähty kokonaan mustaan pukeutunut ja kiväärillä aseistettu mies, Richfieldin poliisilaitos ilmoitti.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo, että hänelle on annettu ”kaikki tiedot traagisesta ampumavälikohtauksesta” Minneapolisissa.
– FBI reagoi nopeasti ja on paikalla, Trump kirjoitti Truth Social -sosiaalisen median alustallaan.
– Valkoinen talo seuraa edelleen tätä kauheaa tilannetta. Rukoilkaa kanssani kaikkien osallisten puolesta, Trump kirjoitti.