Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeriön työryhmä esittää useita rajoituksia tupakointiin: Tupakan ikärajaa ylös ja lisää savuttomia alueita

Shutterstock
Julkaistu 31.05.2018 08:02

MTV UUTISET-STT

Tupakka- ja muiden nikotiinituotteiden verotusta halutaan kiristää, myynnin ikärajoja nostaa ja pakkauksista halutaan yhdenmukaiset.

Näin esittää sosiaali- ja terveysministeriön asettama työryhmä, jonka mietinnön tavoitteena on saada tupakka- ja muiden nikotiinituotteiden käyttö loppumaan Suomessa vuoteen 2030 mennessä. Työryhmä on huolissaan myös nuuskan lisääntyvästä käytöstä.

– Tärkeää on myös estää tupakoinnin korvautuminen nuuskalla tai muilla uusilla tupakkatuotteilla, joita markkinoille tulee koko ajan lisää. On muistettava, että myös nämä tuotteet ovat erittäin vaarallisia terveydelle, muistuttaa työryhmän puheenjohtaja Ilkka Oksala.

Oksala toteaa, että tupakoinnin loppuminen vuoteen 2030 mennessä ei onnistu ilman todella vaikuttavia uusia toimia.

Nuuskan käyttö halutaan kuriin matkustajatuonnin rajoituksilla

Työryhmä ehdottaa, että tupakka- ja nikotiinituotteiden matkustajatuontia pitäisi rajoittaa, jotta esimerkiksi nuuskaamisen jatkuva kasvu saataisiin kuriin. Ehdotuksen mukaan nuuskan, purutupakan ja nenänuuskan matkustajatuonnin raja pitäisi laskea nykyisestä kilosta 100 grammaan vuorokaudessa.

Jotta rajoitus tehoaisi myös käytännössä, ehdotetaan rikoslakiin lisättäväksi salakuljetuksen ja laittoman tuontitavaraan ryhtymisen törkeät tekomuodot. Työryhmän mukaan tämä antaisi viranomaisille paremmat mahdollisuudet valvoa tupakka- ja nikotiinituotteiden laitonta maahantuontia ja kauppaa.

Työryhmä luovutti ehdotuksensa perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikolle (kesk.). Saarikko kiinnostui ehdotuksesta, jonka mukaan yksi nuoriso- ja liikuntatoimen avustusten arviointiperiaatteista pitäisi olla sitoutuminen tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön ehkäisyyn.

– Pidän kiinnostavana esimerkiksi työryhmän ehdotusta tehostaa tupakkatuotteiden, kuten nuuskan, käytön ehkäisyä nuorisotyön ja nuorten harrastustoiminnan parissa. Myös työpaikkojen ja työterveyshuollon roolin vahvistaminen tupakoinnin lopettamisen tukena on tärkeä avaus, Saarikko sanoi tiedotteessa. 

Lisää aiheesta:

Hallituksen ehdotukselle kritiikkiä – "Miksi hallitus haluaa tukea terveydelle haitallisten tuotteiden maahantuontia verovapaudella?"Hallitus kiristää nikotiinipussien verotusta tuntuvasti – rasia voi maksaa ensi vuonna yli kahdeksan euroaTässäkö uudet tupakkarajoitukset? Ikäraja nousee, nuuskan matkustajatuonti kielletään ja tupakointitilat poistuvatTupakkaveron noston jatkaminen saa vihreää valoa EK:lta – Lääkäriliitto haluaa kieltää nuuskan tuonnin kokonaan Tulli: Tupakan hinnan maltillinen korottaminen ei johda salakuljetuksen kasvuunUusi tupakkalaki tuomassa sähkösavukkeet kauppoihin – "Portti savukkeiden käyttöön"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:58
    Liikenneonnettomuudet

    Rekka törmäsi tunnelin seinään Turunväylällä Lohjalla – liikenne ruuhkautunut

  • 19:54
    Dronet

    Orpo: Keskustelut droonimuurista hyvät, mutta toivoin enemmän konkretiaa

  • 19:17
    Työpaikat

    Työuupumus koskettaa yli 200 000 suomalaista: "Ei riitä kädet eikä työntekijät"

  • 18:18
    Ukrainan sota

    MTV:n kysely: 10 prosenttia ajattelee, ettei Suomen pidä osallistua Ukrainan turvatakuisiin – puolueiden välillä eroja

  • 18:15
    Kommentti

    Kommentti: Ulkopoliittisen instituutin kohussa ovat kompuroineet melkein kaikki, myös presidentti Stubb