Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Grahn-Laasonen: Kela-korvauksiin tulee roima korotus

14:32Miten kohtuuttomalta kärsimykseltä vältytään, ministeri Grahn-Laasonen? Näin hallitus aikoo leikata sosiaalisturvastaOrpon hallituksen on tarkoitus sallia alkoholijuomien osto ruokakaupoista kotiinkuljetuksella liikkeiden nettikauppojen kautta. Laki voisi tulla voimaan ehkä ensi vuoden syksyllä, sanoo ministeri Sanni Grahn-Laasonen.
Julkaistu 10.09.2023 06:32
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan hallitus aikoo ensi vuoden alusta alkaen korottaa lääkärikäyntien kela-korvauksia nykyisestä 8 eurosta 30 euroon. Grahn-Laasonen totesi MTV:n Uutisextrassa, että toisaalta hallitus joutuu myös tekemään merkittäviä leikkauksia sosiaaliturvaan.

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen mukaan julkinen talous on niin vakavassa tilanteessa, että sosiaalimenoistakin on pakko säästää.

– Kyllä tämä hallitus on pakkoraossa siinä, että taloutta on pakko tasapainottaa. Se on ihan välttämätöntä. Velkaperintö edellisiltä hallituksilta ja koetuista kriiseistä on johtanut siihen, että Suomen talous on erittäin vakavassa tilanteessa, sanoi Grahn-Laasonen Uutisextran haastattelussa.

Asumistukeen suuria leikkauksia

Esimerkisi asumistukea leikataan noin 400 miljoonalla eurolla. Leikkaukset tehdään ensi vuoden huhtikuun ja syksyn aikana porrastetusti.

Muun muassa asuntonsa omistaville tukea ei enää jatkossa makseta. Esimerkiksi lapsiperheiden osalta hallitus juuri kuitenkin hieman lievensi leikkaussuunnitelmiaan.

Yhtä suurta noin 400 miljoonan euron säästöä haetaan sosiaalietuuksien indeksijäädytyksellä.

– Näissä sosiaaliturvaleikkauksissa, joita joudutaan tekemään, niin niissä on pyritty kaikin tavoin huomioimaan, että kaikkein heikommassa asemassa olevat ihmiset olisivat niiden toimien ulkopuolella, vakuutti sosiaaliturvaministeri.

Lue myös:
Grahn-Laasonen: Ruokakaupasta voi kohta tilata alkoholia kotiin

Kela-korvauksiin roima korotus

Säästöjen lisäksi hallitus myös käyttää rahaa uusiin kohteisiin. Koronan sekä hoitaja- ja lääkäripulan kasvattamia hoitojonoja pyritään purkamaan muun muassa lääkärikäyntien kela -korvauksia korottamalla.

– Ensi vuoden alusta viimeistään saamme mallin, jossa kela-korvaukset nousevat noin kahdeksan euron tasosta 30 euroon lääkärin vastaanotoissa. Eli kela-korvauksia nostamalla pyritään purkamaan hoitojonoja ja varmistamaan, että ihmiset pääsevät jonoista nopeasti hoitoon, perusteli Grahn-Laasonen.

Hankkeeseen on varattu koko vaalikaudeksi 335 miljoonaa euroa, mikä on ministerin mielestä merkittävä panostus.

Lisäksi käytössä on palveluseteli ja koko kela-korvausjärjestelmän laajentamista valmistellaan.

Pitkään valmisteltu sosiaaliturvan kokonaisuudistus on myös määrä toteuttaa tällä hallituskaudella. Grahn-Laasosen mukaan tavoitteena on yhden luukun ja lomakkeen malli, jossa eri etuudet kerättäisiin Kansaneläkelaitoksen jaettaviksi.

Katso ministeri Grahn-Laasosen koko haastattelu Katsomosta.

Lisää aiheesta:

Ministeri Grahn-Laasonen: Maahanmuuttajien sosiaalitukiin puututaan uudella tavallaHallituksen budjettiriihi: "Jouduimme tekemään jälleen säästöjä"Kelan asiantuntija asumistuen leikkaussuunnitelmista: "Ennakoisin, että toimeentulotuen tarve kasvaa"Hallitusohjelma: Tämä aikataulusta ja sisällöstä tiedetään nytHallitus paljasti ennätyssuuren koronalisäbudjetin sisällön – kokonaisuus 5,5 miljardia, kestävyysvajeen paikkaus siirretään vuosikymmenen loppuunHallitus alentaa varhaiskasvatusmaksut ja peruu maksukorotukset
Orpon hallitusKelaTerveydenhuoltoSosiaalipalvelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Orpon hallitus
  • 2.11.19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 2.11.06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 31.10.21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"