Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Milloin takatalvet loppuvat? Meteorologilta kylmäävä arvio: "Sää on sikin sokin"

4:34Milloin takatalvet loppuvat? Meteorologilta kylmäävä arvioMillaisia sateita ja lumia viikon ajalle on luvassa? Katso koko ennuste videolta.
Julkaistu 20.04.2024 21:23
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Tämä ei välttämättä ollut vielä ainoa takatalvi, joka tänä keväänä koetaan.

Suksi luisti Espoon Oittaalla vielä lauantaina, vaikka eletään jo huhtikuun loppupuoliskoa.

Koko maa on saanut ainakin jonkinlaisen lumipeitteen viikonlopun aikana. Vaikka monet suomalaiset ovat yrittäneet ottaa siitä ilon irti, alkaa jopa hiihtäjiäkin jo kyllästyttämään.

– Kyllä voisi jo kääntyä kevääseen ja kesään, toteaa talven aikana toista tuhatta kilometriä hiihtänyt Jyrki Tulokas.

– Oli jo laitettu sukset talviteloille, siis kesäteloille, mutta kun talvi vaan jatkuu, niin päätettiin tulla [hiihtämään]. Ehkä se kevät voisi jo tulla, komppaa hiihtovalmentaja Sanna Tulokas.

0:47Takatalvi toi lunta koko maahanEspoossa nautittiin takatalvesta hiihtämällä.

Uuden takatalven uhka olemassa

Sunnuntaina aurinko pääsee kurkistelemaan pilvipeitteen takaa maan etelä- ja itäosissa. Elohopea nousee plussan puolelle ja Lapissakin ollaan vähintään nollan paikkeilla, sanoo meteorologi Jenna Salminen.

Sunnuntain ja maanantain välisenä yönä kuitenkin kaakosta lähestyy uusi sadealue, joka levittäytyy päivän aikana lähes koko maahan.

– Alkuun tulee lumisadetta, ja kun sieltä työntyy sen perässä lauhaa ilmaa, niin se muodostaa riskin jäätävälle sateelle, Salminen kuvailee.

– Riskialue on etenkin ensin kaakon suunnalla, sitten pääkaupunkiseudusta aina kohti maan koillisosia.

Lukijan kuva Riitta Marjamäki, TammelaKevätkukat ovat saaneet lumipeitteen. Lukijan kuva: Riitta Marjamäki, TammelaLukijan kuva / Riitta Marjamäki

Mutta ensi viikolla on luvassa ainakin pientä helpotusta, uskaltaa Salminen luvata. Loppuviikosta asteet voivat nousta jopa 5–15 asteeseen.

Talvirenkaita tai suksia ei kannata kuitenkaan vielä laittaa piiloon.

– Sieltä voi taas tulla takatalvi. Viikon mittaan sää on sikin sokin, Salminen kuvailee.

– Lumisateen riskit painottuvat pidemmälle ja pidemmälle koko ajan pohjoiseen, mutta on riski, että matalapaineen perään kääntyy taas pohjoisvirtaus ja se saattaa sitten uudestaan kylmentää säätä etelässä asti. 

Millaisia sateita ja lumia viikon ajalle on luvassa? Katso koko ennuste videolta artikkelin alusta.

Juttua korjattu 21.4. kello 14.15: Jutussa haastatellut henkilöt hiihtivät Espoon Oittaalla, eivät Helsigin Paloheinässä, kuten jutussa aiemmin kerrottiin.

Lue myös: Älä anna takatalven hämätä: UV-säteilyltä kannattaa suojautua jo huhtikuussa – pilviselläkin säällä

Takatalvi voi koitua lintujen kohtaloksi – näin ihminen voi auttaa pahimman yli

Lisää aiheesta:

Tässä tuorein joulunajan sääennuste: Lumikuuroja ja liukkautta – Itä-Suomessa vilahtanee harvinainen valoilmiöSäässä yllättävä tilanne – "Hieraisin ihan silmiäni, eletäänkö nyt oikeasti huhtikuuta?"Ensi viikko tarjoaa jäätävää tihkua, liukkaita teitä, paukkupakkasta ja plussakeliä – suurta lämpenemistä ei ole näköpiirissä Etelä-Suomen ulkoilija, nauti ohuesta lumisiivusta nyt – pian luvassa karmea suihku: "Aivan kunnon pompsi vettä niskaan"Kevätsää on tulossa etuajassa! Meteorologi lupailee normaalia lämpimämpää kuukautta – ensin pitää kestää jojoilua sekä yksi kylmä rysäysSaitko jo tarpeeksesi? Lunta on Etelä-Suomessa monta kertaa normaalia enemmän, ja tällä viikolla sitä on tulossa useasti lisää – jo huomenna 10 sentin pyry, loppuviikolle yksi lohtu
SääKevätLumiLiikenneturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • Eilen20:28
    Eurooppa

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • Eilen11:09
    Halloween

    Suomea hellii nyt märkä lämpö

  • Eilen07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"