Mikkelin kaupunki on uudistanut brändinsä. Yhdessä uusista markkinointikuvista poseeraa mies atrain kädessä ja kala atraan piikeissä. Kuvaa on jaettu sosiaalisessa mediassa saatesanoilla "Saimaalla on varma saanti". Saimaan rannoilla on ennenkin kuultu vihjailevia iskulauseita.
Mikkelin viestintäpäällikkö Heidi Hänninen kuulostaa puhelimessa siltä, että hän ei vastaa kysymyksiin atrain-kuvasta ensimmäistä kertaa. Se onkin totta, sillä asiasta uutisoi aiemmin Länsi-Savo.
Hänninen painottaa, että kaupunki on tehnyt kaksi vuotta brändiuudistusta. Mikkelin uuden brändin ydinviesti on, että kaupunki on "Rohkea yllättäjä". Uusia markkinointikuvia on otettu runsaasti, ja atrain-kuva on vain yksi kuva muiden joukossa.
Hännisen mukaan kaupungin uusissa kuvissa esiintyy useita paikallisia ihmisiä, ja tarkoituksena on nostaa esiin erilaisia vahvuuksia. Kuvia julkaistaan esimerkiksi Mikkelin sosiaalisen median kanavissa. 
Mikä tämän yksittäisen kuvan viesti sitten on?
– Yksittäisen kuvan viesti on, että Saimaalla on varma saanti tai Mikkelissä on varma saanti.
Hänninen sanoo, että kuvaa voi tulkita monella tapaa, mutta kaupungin ideointimuistion mukaan alkuperäisenä ajatuksena oli viitata kuvalla paitsi kalastamiseen myös hyvään elämisen laatuun ja upeisiin tontteihin.
