Jääkiekon SM-liigassa Ässien kausi päättyi keskiviikkona, kun se hävisi seitsemännen ja ratkaisevan puolivälieräottelun KalPalle niukasti 2–3. Ottelun jälkeen Kuopiossa nähtiin upea urheilukulttuurihetki.
KalPa johti jo parhaimmillaan joukkueiden puolivälieräsarjaa voitoin 3–1. Ässät pisti vielä homman jännäksi, kun se kiri rinnalle.
Sama draamakaari meinasi toistua myös keskiviikon seiskaottelussa. KalPa johti peliä kahden erän jälkeen 3–0. Ässät tuli kuitenkin maalin päähän Kasperi Ojantakasen ja Roope Talajan osumien avulla.
Ässillä oli vielä loppuhetkillä paikkoja, mutta KalPan johto piti.
Raportti: Tässä ovat SM-liigan välieräparit – KalPa meinasi sulaa vielä pahemman kerran
Vaikka Ässät koki pettymyksen, porilaisjoukkue ja sen kannattajat osoittivat upeaa urheilukulttuurihenkeä.
Pukukopissa käynyt Ässien joukkue saapui vielä uudestaan jäälle kiittämään Kuopioon matkanneita kannattajiaan.
Ässien joukkue ja sen fanit lauloivat yhdessä Isomäen Legendaa Olvi Areenan jäällä.
Video kyseisestä hetkestä näkyy jutun yläreunasta.
