Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miestä syytetään veljensä murhasta Helsingissä: iski keittiöveitsellä selkään "ylireagoidessaan" ja hakkasi nyrkeillä päätä

Syyttäjä pitää tekoa murhana.
Syyttäjä pitää tekoa murhana.All Over Press
Julkaistu 20.01.2020 15:15

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä vaatii elinkautista vankeusrangaistusta miehelle, joka puukotti veljensä kuoliaaksi viime syksynä Helsingin Suutarilassa. Syyttäjän mukaan mies iski veljeään keittiöveitsellä selkään, löi tätä nyrkeillä päähän sekä löi tai yritti lyödä pampulla.

Veitsellä lyöminen olisi syyttäjän mukaan jatkunut, ellei kolmas asunnossa ollut ihminen olisi estänyt miestä.

– Syytetty on yrittänyt lyödä uhria kädessään olleella veitsellä useita kertoja tämän yrittäessä käsillään torjua veitseniskuja, mutta asunnossa ollut henkilö on tarttunut syytetyn käteen ja estänyt veitsen käytön jatkumisen. Teko on päättynyt poliisien saapumiseen paikalle, jolloin syytetty on poliisin käskytyksen johdosta luopunut veitsestä kädessään, syyttäjän haastehakemuksessa sanotaan.

Syyttäjä pitää tekoa murhana.

– Tappo on tehty vakaasti harkiten, koska syytetty on suunnitellut tekoa ja keskustellut aikeistaan ainakin päiviä ennen tekoa sekä varustautunut tekoa varten tekovälineillä.

Syyttäjän mukaan mies oli varustautunut veljensä tappamiseen hankkimalla pampun ja laittamalla sormeensa teräväkärkisen sormuksen.

Mies myöntää teon tappona. Hän kiistää, että olisi harkinnut tai suunnitellut sitä ennalta.

– Kaikki viestit, joita vastaaja on sisarustensa kanssa vaihtanut; puhelut, joita on soitettu; keskustelut, joita on tavatessa käyty, ilmentävät sitä ahdistusta, jota vastaaja on kokenut veljensä toiminnan vuoksi.

Miehen mukaan pamppu ja piikkisormus olivat hänellä puolustautumista varten.

Syytetty: Veli terrorisoi luvattomilla vierailuilla

Tilanne syntyi miehen mukaan yllättäen sen jälkeen, kun veli lähestyi kahta asunnossa ollutta, joista toinen oli lapsi.

– Veli on istunut keittiössä ja tuijottanut ulos lähtemässä olleita kohden. Vastaaja on nähnyt veljen nousevan ja lähtevän keittiöstä kohden näitä kahta ja tällöin vastaaja on rynnännyt olohuoneesta tilanteeseen ja käynyt veljen kimppuun pamppu kädessään, syytetyn kirjallisessa vastauksessa sanotaan.

Miehen mukaan hän ajatteli veljen käyvän kaksikon kimppuun.

– Vastaaja on ylireagoinut tilanteeseen, mutta ei ole harkinnut tai suunnitellut toimintaansa.

Syytetyn mukaan veljellä oli tapana vierailla hänen luonaan luvatta. Syytetty kertoi, että veljeä kohtaan tuntemansa pelon takia hän ei ollut saanut kunnolla nukuttua pariin kuukauteen.

Poliisi sai ilmoituksen tappelusta, löysi asunnosta kuolleen miehen Helsingissä – kolmekymppinen mies otettu kiinni taposta epäiltynä

Lisää aiheesta:

Syyttäjä: Kauniaisten murhasta syytetty uhkaili, seurasi ja tarkkaili uhria noin kahden vuoden ajan ennen puukotustaSyyttäjä: Kidutuksenomaista väkivaltaa Jyväskylässä – kiehuvaa vettä kasvoille, WC:n puhdistusainetta juotettu ja kymmeniä viiltoja veitselläMies surmasi samoissa uusnatsipiireissä liikkuneen miehen 50 puukoniskulla Riihimäellä – taustalla mustasukkaisuutta eksästäSyyte: Mies puukotti uhria yli 20 kertaa Vantaalla – oli kertonut tappavansa useita ihmisiä kielteisten turvapaikkapäätöstensä takiaSyyttäjä: Mies puukotettiin kuoliaaksi 50 euron ja savukkeiden takia Joensuussa – parikymppisille miehille vaaditaan elinkautista murhastaMikkelin opiskelijamurhaaja surmasi yli sadalla puukoniskulla tyttöystävän katsoessa vierestä – teon jälkeen lausui karut sanat
VäkivaltaRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • 16:54
    Iso-Britannia

    Taksikuski kuvasi järkyttävän näyn: Huntingdonin epäilty puukottaja jäi kiinni – "tappakaa minut"

  • 15:39
    Väkivaltarikokset

    Naista hakattiin, kuristettiin ja hiuksia leikattiin autossa Espoossa – kolmelle ehdotonta vankeutta

  • Eilen20:36
    Iso-Britannia

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • 30.10.12:37
    Yhdysvallat

    Matriarkka hankkiutui eroon ex-vävystä murhaamalla – oikeus ei uskonut selityksiä

  • 29.10.21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä