Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies vaati ruiskulla uhaten hoitajaa kirjaamaan koronarokotusmerkinnän – tuomittiin ehdolliseen vankeuteen

Mies halusi koronarokotusmerkinnän, mutta ei varsinaista rokotetta. Kuvituskuva.
Mies halusi koronarokotusmerkinnän, mutta ei varsinaista rokotetta. Kuvituskuva.
Julkaistu 05.06.2023 16:30

MTV UUTISET – STT

Mies sanoi hoitajalle ruiskun sisältävän C-hepatiittipositiivisen verta.

Turussa koronarokotuspaikalla työskennellyttä sairaanhoitajaa uhannut kolmekymppinen mies on tuomittu ehdolliseen vankeuteen. Mies meni joulukuussa 2021 rokotuskopille ja laittoi pöydälle käsin kirjoittamansa uhkavaatimuksen ja laatikon. Hän käski hoitajaa lukemaan lapun ja otti laatikosta kaksi ruiskua, joista toisen hän kertoi sisältävän suolaliuosta ja toisen C-hepatiittipositiivisen ihmisen verta. Miehellä oli tilanteessa mukanaan myös pippurisumute.

Varsinais-Suomen käräjäoikeuden mukaan mies uhkasi hoitajaa verta sisältävällä ruiskulla, ellei tämä kirjaisi hänelle koronarokotusmerkintää. Mies ei halunnut koronarokotusta, vaan sanoi, että sen sijaan häneen voitaisiin pistää hänen tuomansa suolaliuos.

Hoitaja kirjasi miehelle rokotusmerkinnän, mutta kieltäytyi pistämästä suolaliuosta häneen. Merkinnän kirjaamisen jälkeen mies poistui tilasta, ja poliisi otti hänet kiinni pian sen jälkeen.

Mies myönsi syytteen osittain. Oikeus tuomitsi hänet 70 päivän ehdolliseen vankeuteen pakottamisesta ja lievästä ampuma-aserikoksesta.

Lue lisää: Mies uhkasi hoitajaa väkivallalla laittamaan merkinnän olemattomasta koronarokotteesta: syytteet nostettu

Lisää aiheesta:

Vanhus sai kymmenkertaisen annoksen kipulääkettä ja kuoli – hoitokodin työntekijöille tuomioMies uhkasi hoitajaa väkivallalla laittamaan merkinnän olemattomasta koronarokotteesta: syytteet nostettuPoliisi kertoi koronakaranteenin rikkomisesta epäillyn joogayrittäjän mahdollisesta korona-altistumisesta – tuomittiin sakkoihinOlutnäpistys muuttui ryöstöksi varkaan uhkailtua tartuntataudilla: "Haluaako joku hepatiitin?"Lähihoitaja ruiskautti spermaansa Tokmannin myyjän päälle Orivedellä – selitti vahingolla, sai silti sakotC-hepatiittia sairastanut näpistelijä sylki naispoliisia naamaan – sai maksettavakseen tuhannen euron korvaukset
TuomiotTurkuKoronarokotusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuomiot
  • 9.9.12:33
    Vastaamo

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"

  • 9.9.05:19
    Räjähteet

    "Känniviritys": Näin Kouvolan asevyyhdissä vangittu selitti aiemmin löytynyttä tykin kranaattia

  • 5.9.15:42
    Rikos

    Suomen suurin takavarikko: Kouvolan räjähdemiehen asuinkumppani piti hallussaan käsittämätöntä asearsenaalia

  • 5.9.15:01
    Liikennerikokset

    Moottoritietä väärään suuntaan ajanut nainen kolaroi, uhrille pahoja vammoja – oikeus: Ei tapon yritys

  • 3.9.08:37
    Järjestäytynyt rikollisuus

    "Suomen etsityin mies" pakotti uhrinsa ajelulle, löi kasvoihin ja uhkasi ampumisella