Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metsästystoveri ampui brittinaisen villisikametsällä Ranskassa – uhri sai osuman sydämen yläpuolelle ja menehtyi

Villisikoja metsästämässä ollut brittinainen on kuollut Ranskassa jouduttuaan metsästystoverinsa ampumaksi. Kuvituskuva.
Villisikoja metsästämässä ollut brittinainen on kuollut Ranskassa jouduttuaan metsästystoverinsa ampumaksi. Kuvituskuva.
Julkaistu 16.10.2022 22:34

MTV UUTISET

Villisikoja metsästämässä ollut brittinainen on kuollut Ranskassa jouduttuaan metsästystoverinsa ampumaksi.

Tapaus sattui Bretagnessa Pohjois-Ranskassa tänään.

Syyttäjän mukaan 67-vuotias nainen sai osuman "sydämen yläpuolelle". Hänet vietiin sairaalaan Saint-Brieuciin, jossa hän kuoli puolenpäivän aikaan.

Kuolettavan laukauksen ampunut 69-vuotias mies on otettu kiinni ja tutkinta mahdollisesta kuolemantuottamuksesta on aloitettu.

Tapahtumien tarkka kulku ei vielä ole tiedossa, mutta ampuja ei testien perusteella ollut päihteiden vaikutuksen alaisena.

Syyttäjän mukaan dramaattinen onnettomuus tapahtui, kun noin kymmenen metsästäjän ryhmä oli ylittämässä peltoa Goudelinin alueella.

Lisää aiheesta:

Järkyttävä veriteko Ranskassa: 71-vuotias hollantilaismies ampui 11-vuotiaan brittitytön kesken keinumisenMetsästäjä ampui vahingossa metsästyskaverinsa Pudasjärvellä – noin 60-vuotias mies kuoli tapahtumapaikallaMiestä epäillään törkeästä vammantuottamuksesta – metsästäjä luuli toista miestä riistaeläimeksi ja ampui
Mitä ihmettä? Metsästäjä tarkasti juuri ampumansa peuran ruumista, kun eläin ponkaisi ylös ja surmasi miehen
Perheen ajomatka päättyi painajaismaisesti, 12-vuotiasta ammuttiin viereisestä autosta – Poliisi: "Syynä saattaa olla tieraivo"
Metsästäjä ampui vahingossa tyttärensä
MetsästysRanskaIso-BritanniaOnnettomuudetKuolemaAmpuma-aseetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Metsästys
  • 21.11.11:42
    Siikalatva

    Metsästäjä ampui hirvikiväärillä toista metsästäjää

  • 19.11.06:03
    Ampuma-aseet

    Naista ampunut metsästäjä tuomittiin törkeästä teosta

  • 29.10.10:17
    Sudet

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • 11.10.07:03
    Kotimaa

    Hirvenmetsästys laajenee tänään koko maahan

  • 30.9.15:33
    Sudet

    Susikanta vahvassa kasvussa – ministeri Essayah: Hyvät perusteet sallia metsästys tulevana talvena