Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metallin Aalto: Neuvotteluissa päästy jo pitkälle

Lehtikuva
Julkaistu 03.06.2016 10:24

MTV UUTISET - STT

Metalliliiton puheenjohtajan Riku Aallon mukaan neuvotteluissa Teknologiateollisuuden kanssa päästiin jo pitkälle viime yönä.

Neuvotteluratkaisua ei kuitenkaan vielä ole, vaan neuvotteluita jatketaan puoli yhdeltätoista Etelärannassa. Jonkinlainen päätös pyritään hänen mukaansa saamaan kello 12:een mennessä, jolloin liiton hallitus on koolla.  

– Eihän me sinne mentäisi, ellei me uskottaisi asiaan. Totta kai meillä on tavoitteena se, että neuvottelutulos saadaan, Aalto sanoi.  

Muutama kohta sopimuksessa on hänen mukaansa yhä auki.  

Aalto kertoi tilanteesta mennessään SAK:n hallituksen kokoukseen. SAK:n puheenjohtajan Lauri Lylyn mukaan järjestön hallitus pyrkii tekemään päätöksen kilpailukykysopimuksesta huolimatta siitä, että muun muassa Metalliliiton ja Palvelualojen ammattiliiton kantaa ei vielä tiedetä.  

Aallon mukaan neuvotteluissa on puitu pitkään hiertänyttä kysymystä työajasta.  

– Meillä on niin paljon erilaisia työaikamuotoja, että tämä ei ole mikään yksinkertainen harjoitus, Aalto sanoi.  

Metalliliiton lopullista kantaa kilpailukykysopimukseen joudutaan odottamaan aina 10. kesäkuuta saakka, jolloin liiton valtuusto on koolla.

Ratkaisu kiinni useista palasista

Palvelualojen ammattiliiton puheenjohtajan Ann Selinin mukaan liiton on vaikeaa tehdä päätöstä kilpailukykysopimuksesta, jos Metalliliiton kantaa ei tiedetä. Selinin mukaan liiton hallitus joutuu hyvin todennäköisesti odottamaan Teknologiateollisuuden ja Metalliliiton ratkaisua.


PAMin hallitus on koolla kello 13. Selin toivoo, että Metalliliitto ja Teknologiateollisuus pääsisivät ratkaisuun tämän päivän aikana.

Metalliliiton tavoin PAM ei aio äänestää, jos SAK:n hallitus joutuu äänestämään kannastaan kilpailukykysopimukseen. Selin arvioi tilannetta mennessään SAK:n hallituksen kokoukseen.

SAK:n Lylyn mukaan järjestön hallitus aikoo keskustella ensin maan hallituksen toimista ja arvioida sen jälkeen sopimuksen kattavuutta. Maan hallituksen toimet vaikuttavat hänen mukaansa riittäviltä. 

Lisää aiheesta:

Kiky syntymässä – Metalliliiton hallitus hyväksyi sopimuksenValtakunnansovittelija kikystä: Tärkeää, että sopimus saadaan tehtyä Metalliliiton neuvottelut katkesivat – kilpailukykysopimus vaarassaPAMin ja Metalliliiton neuvottelut jatkuvat viime hetkille – PAM venymässä yli takarajanAmmattiliitot testaavat hallituksen hermoja – kestääkö kilpailukykysopimus?SAK mukaan neuvotteluihin yhteiskuntasopimuksesta
YhteiskuntasopimusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskuntasopimus
  • 11.01.202416:17
    Sähkö

    Sähkön kokonaiskulutus kääntyi Suomessa laskuun

  • 15.09.202320:13
    Pöllöraati

    Kestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"

  • 03.06.201622:00
    Kilpailukykysopimus

    Sipilä blogissaan: "Suomessa tehdään tänään historiaa"

  • 03.06.201621:58
    Kilpailukykysopimus

    Antti Rinne vaatii hallitukselta lupauksia, ettei työaika enää veny

  • 03.06.201621:35
    Kilpailukykysopimus

    Metalliliitto hyväksyi kikyn maratonikokouksen päätteeksi, sopimus syntymässä