Mestiksen kurinpitoryhmä uusiksi: SM-liigatuomari ja kaksi ex-pelaajaa

Markku Kruus tuomarina vuonna 2006.
Markku Kruus tuomarina vuonna 2006.Lehtikuva
Julkaistu 28.08.2013 14:33(Päivitetty 28.08.2013 16:46)

Entinen SM-liigatuomari Markku Kruus on valittu jääkiekon Mestiksen kurinpitäjäksi.

53-vuotias Kruus palkittiin aktiiviurallaan kolmesti Unto Wiitala -palkinnolla SM-Liigan parhaana tuomarina. Kruus aloitti tuomariuransa vuonna 1986 ja hän eteni Liigan päätuomariksi vuonna 1996. Kruusin 533 liigaottelua kestänyt ura loppui keväällä 2009. SM-Liigan erotuomaripäällikkönä Kruus toimi vuosina 2009-2012.

Kurinpitoryhmään on nimetty Kruusin lisäksi entiset ammattipelaajat Teemu Riihijärvi ja Antti Hulkkonen.

Kiekko-Espoon kasvatti Riihijärvi on pelannut SM-Liigaa K-Espoon/Bluesin lisäksi, Pelicansissa, Lukossa ja SaiPassa yhteensä 346 ottelua. Lisäksi Riihijärvi pelasi kaksi kautta Elitserienissä Ruotsissa. Tätä nykyä Riihijärvi toimii rahoitusalalla johtajana.

EVU-kasvatti Antti Hulkkonen puolestaan aloitti liigauransa Jokereissa kaudella 1996-1997, jonka päättyessä Hulkkonen nosteli myös Kanada-maljaa Suomen mestarina. 508 ottelua kestäneellä liigaurallaan Hulkkonen pelasi Jokerien lisäksi myös SaiPassa, Ilveksessä ja TPS:ssä. Lisäksi Hulkkonen on pelannut Ruotsissa Elitserieniä. Hulkkonen toimii siviilissä Riihijärven tapaan rahoitusalalla.

Kruus pitää kurinpitäjän tehtävää haastavana.

– Tärkeää on hyvän sääntötuntemuksen lisäksi tiedostaa kentän tapahtumat laajemminkin. Antista ja Teemusta saan hyvää sparrausapua. Meillä onkin nyt kasassa pakki, hyökkääjä ja erotuomari vakavampia tapauksia arvioimassa. Pelaajien turvallisuus ja kunnioitus ovat varmasti avainasemassa, Kruus sanoo tiedotteessa.

Lisätty 28.8.13, 16.46: Mestiksen kurinpitäjän valitsi Jääkiekon Sarjaseurat ry:n hallitus.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko