Mestarien liiga 2020-2021 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset

Chelsean Olivier Giroud latoi neljä maalia Sevillan vieraana 2. joulukuuta. Katso videolta, miten osumat syntyivät.

Jalkapallon Mestarien liigan kausi 2020-21 käynnistyi lohkovaiheen otteluilla 20. lokakuuta. Euroopan ykköskilpailu huipentuu Turkin Istanbulissa pelattavaan finaaliin 29. toukokuuta 2021.   

MAINOS

Mestarien liiga suorana C Morella

C More näyttää suorana lähetyksenä joka ikisen Mestarien liigan, Eurooppa-liigan ja La Ligan ottelun.

C Moren sivulle pääset tästä

Mestarien liigan pelisysteemi on tuttu aiemmilta vuosilta. 32 joukkuetta arvottiin kahdeksaan neljän joukkueen alkulohkoon.

Jokaisen lohkon kaksi parasta etenee pudotuspeleihin, jotka käynnistyvät 16. helmikuuta. 

Mestarien liigan lohkojako:

A-lohko: Bayern München (GER), Atletico Madrid (ESP), RB Salzburg (AUT), Lokomotiv Moskova (RUS)
B-lohko: Real Madrid (ESP), Shahtar Donetsk (UKR), Internazionale (ITA), Mönchengladbach (GER)
C-lohko: Porto (POR), Manchester City (ENG), Olympiakos (GRE), Marseille (FRA)
D-lohko: Liverpool (ENG), Ajax (NED), Atalanta (ITA), Midtjylland (DEN)
E-lohko: Sevilla (ESP), Chelsea (ENG), Krasnodar (RUS), Rennes (FRA)
F-lohko: Zenit (RUS), Dortmund (GER), Lazio (ITA), Club Brügge (BEL)
G-lohko: Juventus (ITA), Barcelona (ESP), Kiovan Dynamo (UKR), Ferencvaros (HUN)
H-lohko: PSG (FRA), Manchester United (ENG), RB Leipzig (GER), Basaksehir (TUR)

Mestaruutta puolustaa saksalainen Bayern München. 

Alle olevia otteluohjelmaa, tuloksia ja tv-lähetystietoja päivitetään kilpailun edetessä. 

Mestarien liigan alkulohkovaiheen otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset:

1. kierros

Aika

Tiistai 20. lokakuuta

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Zenit-Club Brügge

1-2

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Kiovan Dynamo-Juventus

0-2

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Rennes-Krasnodar

1-1

cmore.fi

22.00

Chelsea-Sevilla

0-0

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Lazio-Dortmund

3-1

cmore.fi

22.00

Barcelona-Ferencvaros

5-1

cmore.fi

22.00

PSG-Manchester United

1-2

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Leipzig-Basakshehir

2-0

cmore.fi

Keskiviikko 21. lokakuuta

19.55

Salzburg-Lokomotiv Moskova

2-2

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Real Madrid-Shahtar Donetsk

2-3

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Bayern München-Atletico Madrid

4-0

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Internazionale-Mönchengladbach

2-2

cmore.fi

22.00

Olympiakos-Marseille

1-0

cmore.fi

22.00

Manchester City-Porto

3-1

cmore.fi

22.00

Ajax-Liverpool

0-1

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Midtjylland-Atalanta

0-4

cmore.fi

2. kierros

Aika

Tiistai 27. lokakuuta

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Lokomotiv Moskova-Bayern München

1-2

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Shahtar Donetsk-Internazionale

0-0

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Atletico Madrid-Salzburg

3-2

cmore.fi

22.00

Mönchengladbach-Real Madrid

2-2

cmore.fi

22.00

Porto-Olympiakos

2-0

cmore.fi

22.00

Marseille-Manchester City

0-3

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Atalanta-Ajax

2-2

cmore.fi

22.00

Liverpool-Midtjylland

2-0

C More Sport 1/cmore.fi

Keskiviikko 28. lokakuuta

19.55

Krasnodar-Chelsea

0-4

C More Sport 1/cmore.fi

19.55

Basaksehir-PSG

0-2

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Sevilla-Rennes

1-0

cmore.fi

22.00

Club Brügge-Lazio

1-1

cmore.fi

22.00

Dortmund-Zenit

2-0

cmore.fi

22.00

Ferencvaros-Kiovan Dynamo

2-2

cmore.fi

22.00

Juventus-Barcelona

0-2

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Manchester United-Leipzig

5-0

C More Sport 2/cmore.fi

3. kierros

Aika

Tiistai 3. marraskuuta 

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Lokomotiv Moskova-Atletico Madrid

1-1

C More Sport 1/cmore.fi

19.55

Shahtar Donetsk-Mönchengladbach

0-6

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Salzburg-Bayern München

2-6

cmore.fi

22.00

Real Madrid-Internazionale

3-2

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Manchester City-Olympiakos

3-0

cmore.fi

22.00

Porto-Marseille

3-0

cmore.fi

22.00

Midtjylland-Ajax

1-2

cmore.fi

22.00

Atalanta-Liverpool

0-5

C More Sport 2/cmore.fi

Keskiviikko 4. marraskuuta

19.55

Zenit-Lazio

1-1

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Basaksehir-Manchester United

2-1

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Chelsea-Rennes

3-0

cmore.fi

22.00

Sevilla-Krasnodar

3-2

cmore.fi

22.00

Club Brügge-Dortmund

0-3

cmore.fi

22.00

Barcelona-Kiovan Dynamo

2-1

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Ferencvaros-Juventus

1-4

cmore.fi

22.00

Leipzig-PSG

2-1

C More Sport 1/cmore.fi

4. kierros

Aika

Tiistai 24. marraskuuta

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Rennes-Chelsea

1-2

C More Sport 1/cmore.fi

19.55

Krasnodar-Sevilla

1-2

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Lazio-Zenit

3-1

cmore.fi

22.00

Dortmund-Club Brügge

3-0

cmore.fi

22.00

Kiovan Dynamo-Barcelona

0-4

cmore.fi

22.00

Juventus-Ferencvaros

2-1

cmore.fi

22.00

PSG-Leipzig

1-0

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Manchester United-Basaksehir

4-1

C More Sport 2/cmore.fi

Keskiviikko 25. marraskuuta

19.55

Mönchengladbach-Shahtar Donetsk

4-0

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Olympiakos-Manchester City

0-1

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Bayern München-Salzburg

3-1

cmore.fi

22.00

Atletico Madrid-Lokomotiv Moskova

0-0

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Internazionale-Real Madrid

0-2

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Marseille-Porto

0-2

cmore.fi

22.00

Ajax-Midtjylland

3-1

cmore.fi

22.00

Liverpool-Atalanta

0-2

cmore.fi

5. kierros

Aika

Tiistai 1. joulukuuta

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Lokomotiv Moskova-Salzburg

1-3

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Shahtar Donetsk-Real Madrid

2-0

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Atletico Madrid-Bayern München

1-1

cmore.fi

22.00

Mönchengladbach-Internazionale

2-3

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Marseille-Olympiakos

2-1

cmore.fi

22.00

Porto-Manchester City

0-0

cmore.fi

22.00

Liverpool-Ajax

1-0

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Atalanta-Midtjylland

1-1

cmore.fi

Keskiviikko 2. joulukuuta

19.55

Krasnodar-Rennes

1-0

C More Sport 2/cmore.fi

19.55

Basaksehir-Leipzig

3-4

C More Sport 1/cmore.fi

22.00

Sevilla-Chelsea

0-4

cmore.fi

22.00

Dortmund-Lazio

1-1

C More Sport 2/cmore.fi

22.00

Club Brügge-Zenit

3-0

cmore.fi

22.00

Juventus-Kiovan Dynamo

3-0

cmore.fi

22.00

Ferencvaros-Barcelona

0-3

cmore.fi

22.00

Manchester United-PSG

1-3

C More Sport 1/cmore.fi

6. kierros

Aika

Tiistai 8. joulukuuta

Tulos

Ohjelmatiedot

19.55

Lazio-Club Brügge

19.55

Zenit-Dortmund

22.00

Rennes-Sevilla

22.00

Chelsea-Krasnodar

22.00

Kiovan Dynamo-Ferencvaros

22.00

Barcelona-Juventus

22.00

PSG-Basaksehir

22.00

Leipzig-Manchester United

Keskiviikko 9. joulukuuta

19.55

Ajax-Atalanta

19.55

Midtjylland-Liverpool

22.00

Bayern München-Lokomotiv Moskova

22.00

Salzburg-Atletico Madrid

22.00

Internazionale-Shahtar Donetsk

22.00

Real Madrid-Mönchengladbach

22.00

Olympiakos-Porto

22.00

Manchester City-Marseille


Lue myös

    Uusimmat

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja