Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Merikarvian neulasabotaasista epäilty mies tunnusti teon poliisille – "Ei osannut kertoa mitään järjellistä syytä"

Julkaistu 07.11.2018 16:26(Päivitetty 07.11.2018 18:58)
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Merikarvian neulasabotaasista epäilty mies on tunnustanut teon, kertoo poliisi. Poliisi otti toissa päivänä kiinni ja pidätti eilen 1950-luvulla syntyneen paikallisen miehen epäiltynä neulojen laittamisesta paikkakunnan kauppojen elintarvikkeisiin.

Komisario Jouni Uusitalo kertoo, että mies tunnusti teon tänään kuulusteluissa. Huomenna hänen kuulustelujaan jatketaan yksityiskohtaisemmin.

– Hän ei osannut kertoa mitään järjellistä syytä tai selitystä sille, miksi oli näin toiminut, Uusitalo kertoo.

Uusitalon mukaan mies on sanonut ymmärtäneensä sen, että teot ovat voineet aiheuttaa todellista vaaraa muille ihmisille.

Poliisin pitää huomenna puoleen päivään mennessä, haetaanko miestä vangittavaksi.

Tunnustuksesta uutisoi ensimmäisenä Yle.

Lisää aiheesta:

Viitasaaren henkirikosta tutkitaan murhana – 20-vuotias epäilty vangittiin ja määrättiin mielentilatutkimukseen
Viimekesäisen Laihian henkirikosmysteerin tutkinta valmistumassa
Vantaan miekkahyökkäyksestä epäilty mies pääsee ääneen tänään – rajun väkivallanteon syy vielä hämärän peitossa: ”Kuulusteluissa selvinnee, jos hän on juttutuulella”
Poliisi: Helsingin Haagan puukotuksista epäilty käytti kahta teräasetta – yhtenä tutkintalinjana yritys kunniamurhaan
Neulojen ruokaan piilottamisesta epäilty kuusikymppinen mies pidätetty, poliisi pitää tekoa äärimmäisen vaarallisena: "Tässä ovat olleet kaikki vaarassa"
6-vuotias tyttö sai surmansa Ivalossa, äiti oli hakenut isälle lähestymiskieltoa – poliisi: ”En tiedä, tiedotetaanko asiasta jatkossa ollenkaan”
MerikarviaRikosepäilytPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Merikarvia
  • 17.1.15:15
    Eläinsuojelurikokset

    Poliisi tutkii: Pentutehtailijat myivät koiria kamalista oloista

  • 9.1.16:32
    Kirkko

    Merikarvian kirkkoherralle syyte rippileirin tapahtumista – kerrottiin käyttäneen alkoholia ja puhuneen sopimattomia

  • 9.1.11:31
    Eläinsuojelurikokset

    Huonokuntoisia koiria löytyi asunnosta Merikarvialla – poliisi tutkii

  • 02.12.202405:58
    Sään pyörteissä

    Lunta kerralla jopa yli 70 senttiä – tämä selittää erikoisen tilanteen, joka sekoittaisi pääkaupunkiseudun

  • 17.06.202419:41
    Kirkko

    MT: Rippileiri keskeytetty Merikarvialla, lääninrovasti selvittämään asiaa