Mercedes kertoi, mitä Valtteri Bottaksen keskeytykseen johtaneessa tilanteessa tapahtui – ilmassa huoli rangaistuksesta
Valtteri Bottaksen kilpailu Nürburgringillä päättyi pettymykseen, kun Mercedeksestä katosi tehot 17. kierroksella.
Bottas oli keskeytykseen johtaneiden ongelmien ilmaantuessa kolmantena, tallikaverinsa Lewis Hamiltonin ja Red Bullin Max Verstappenin takana. Hän oli johtanut kilpailua ensimmäisten 12 kierroksen ajan, mutta teki 13. kierroksen alkaessa lukkojarrutuksen, joka pilasi hänen renkaansa, päästi Hamiltonin edelle ja pakotti hänet tekemään ensimmäisen varikkopysähdyksensä.
17. kierroksella Bottas raportoi radan viimeisissä mutkissa tallilleen, että tehot olivat kadonneet. Hän sai radion kautta ohjeita, joilla ongelmaa yritettiin ratkaista, mutta kun mitään ei ollut tehtävissä, Bottas otettiin sisään ja suomalaisen kilpailu päättyi kesken.
Mercedeksen strategiajohtaja James Vowles kertoo keskiviikkona julkaistulla videolla tarkempaa tietoa keskeytykseen johtaneista syistä.
– Virtuaalisen turva-autojakson loppuessa Valtteri valitti tehojen puuttumisesta. Näimme datasta, että (lämpöenergiaa kierrättävä) MGU-H-järjestelmä ja turbon ohjausjärjestelmä eivät toimineet oikein. Yritimme tehdä muutamia muutoksia, jotta järjestelmät alkaisivat taas toimia. Valtteri asetti rattinsa kautta koodin, jolla osan hybridijärjestelmästä voi palauttaa, mutta kävi ilmi, että järjestelmä oli pettänyt kokonaan, Vowles sanoo.
– Päätimme ottaa auton sisään ja keskeyttää. Teimme näin, koska vika oli elektroninen, ja mitä nopeammin koneet sammuttaa tällaisessa tilanteessa, sitä vähemmän vahinkoa syntyy ja sitä todennäköisempää on, ettei Valtteri saa lähtöruuturangaistuksia.
Rangaistuksilla Vowles viittaa siihen, että Mercedes asensi Eifelin GP:n alla sekä Bottaksen että Hamiltonin autoon kauden kolmannet voimayksiköt. Näillä voimayksiköillä pitäisi pystyä ajamaan kauden jäljellä olevat kuusi GP-viikonloppua.
– Meillä on paljon asioita tarkistettavana, ja tarkistamme järjestelmän (seuraavana GP-viikonloppuna) Portimaossa. Toivottavasti tämä ei johda rangaistuksiin, Vowles sanoo.
Uusimmat
-
11:02
"Se oli karmeaa" – kaaottisen Mestarien liigan finaalin tähti raivostui poliisin ja järjestäjien toiminnasta, sisäministeri syytti kannattajia
-
10:58
Eikö tuulilasi puhdistu kunnolla? Voi olla uusien sulkien aika – näin valitset ja asennat ne
-
10:49
Torniossa pystytettiin 150 000 euron näyttö MM-ottelua varten – nuori yritti hakata rikki metalliputkella
-
10:43
Marko Anttilalla on ase, jota ei muilta löydy – hämmästelyn aihe tuotiin studioon
-
10:09
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
10:06
Suvi Pitkänen erosi puolisostaan – suree myös veljen kuolemaa: "Minulla on ollut hirveästi vastoinkäymisiä"
-
09:44
Kuin jäätelöä, mutta terveellisempää! Katilta loistava välipalavinkki kesään: "Nopeaa ja vaivatonta"
-
09:40
Leijonien pelaamiselle vuolasta suitsutusta: "Tässä Suomi on hyvä"
-
09:39
Matkustajakone kateissa Nepalissa – kyydissä yhteensä 22 ihmistä
-
09:22
Venäjä jatkaa kokeita Putinin ylistämällä aseella – kertovat ampuneensa hypersoonisen ohjuksen 1000 kilometrin päähän
-
09:16
Tässä näkyy Leijonien kruununjalokiven arvo – useat näytteet puhuvat puolestaan: "Täyttä jääkiekkoerotiikkaa"
-
09:05
Kommentti: KuPSilla on eväät järkyttää mestarisuosikki-HJK:ta
-
08:47
Tämän Leijonien armoton mylly aiheutti – NHL-tähti kuin hidastetusta filmistä: "Sellaiset iskut puuttui"
-
08:37
"Näimme, kuka on Euroopan kuningas" – Real Madridin tähtivahdilta uskomattomia pelastuksia, tämä kimara on huimaa katsottavaa
-
08:35
Epämääräiset oireet muuttivat Sojan, 33, kuin toiseksi ihmiseksi – lopulta yksi oire johti oikeaan diagnoosiin
-
08:17
Tässä ratkaisija MM-finaaliin? Leijonat-tähdellä kyky olla jatkuva uhka – "Suomen kiekkokansa on saanut nauttia tästä"
-
08:01
Kultainen Venla -gaalassa palkittu Anniina Valtonen sai kiitosta koskettavasta puheestaan: "En ollut suunnitellut, että mainitsisin siitä..."
-
07:55
MM-finaalin kuumat kysymykset: Löytääkö Kanada Leijonien heikkoudet? – "Siellä on ollut pieniä kauneusvirheitä"
-
07:30
F1-lähtöjärjestys: Suurta unelmaansa tavoittelevalla Charles Leclercillä on tänään vain hävittävää – sateen uhka tuo mieleen kaksi täysin toisistaan poikkeavaa käsikirjoitusta
-
07:22
"Mörkö" Anttila yllättyi – NHL-mies lankesi edessä
-
Lataa lisää