Euroopan unioni suunnittelee kieltävänsä venäläisen kivihiilen tuonnin, kertovat Wall Street Journal (WSJ) ja uutistoimisto Bloomberg.
Bloombergin mukaan kiellon toteuttamisessa edettäisiin vaiheittain. Uutistoimiston mukaan aikataulusta keskustellaan edelleen. Toimea suunnitellaan vastauksena Venäjän sotilaiden julmuuksiin Ukrainassa.
WSJ:n mukaan suunnitteilla on myös lisää Venäjää koskevia vientikieltoja, venäläisiin oligarkkeihin kohdistuvia pakotteita sekä venäläisten rekkojen ja laivojen pääsyn rajoittaminen unionin alueelle.
Pakotelistojen laajentamisen ja liikenteeseen kohdistuvien lisäpakotteiden on odotettu olevan osa EU:n seuraavaa pakotepakettia jo aiemmin julkisuudessa olleen tiedon perusteella.
WSJ:n mukaan komissio aikoo julkistaa ehdotuksen uusista pakotteista tänään.
EU-maiden suurlähettiläiden odotetaan keskustelevan pakotteista kokouksessaan huomenna keskiviikkona. Pakoteaihetta on sivuttu myös tämänpäiväisessä valtiovarainministerien kokouksessa.
Pakotteista päättäminen kuuluu jäsenmaiden vastuulle.
Keskusteluissa kivihiili ja öljy
Kivihiilen ohella Venäjä myy Eurooppaan öljyä ja maakaasua. Venäjän taloudelle merkittävä energia ei ole toistaiseksi kuulunut pakotteiden piiriin. Sen sijaan EU-maat ovat sopineet, että energiariippuvuudesta pyritään pääsemään eroon mahdollisimman pian.
